Marzec to początek meteorologicznej wiosny, a na tę kalendarzową musimy jeszcze trochę poczekać. Mimo to pierwsze prace w ogrodzie już ruszyły, a pogoda jak na razie dopisuje. Właścicielom przydomowych szklarni radzimy, aby zrobili kompleksowe sprzątanie po sezonie zimowym. Centrum uprawy pomidorów, papryki czy innych warzyw warto przyszykować na najbliższy sezon.
Mycie szklarni po zimie. Jak się za to zabrać?
Wielu posiadaczy roślin uznaje szklarnie ogrodowe za fenomen. Skoro nadchodzi pora wiosenna, należałoby dobrze wysprzątać ten „domek” dla roślin. Z pewnością mnóstwo ludzi szuka sposobów na perfekcyjne umycie oranżerii. Jednak zabieg ten nie wymaga wielkich umiejętności i każdy sobie z nim poradzi. Swoje patenty ogrodnicze w kwestii szykowania szklarni na kolejny sezon zdradziła pewna użytkowniczka Instagrama, która jest ogromną miłośniczką kwiatów i roślin. Jej konto znajdziesz pod nazwą @swietyspokoj.
Ekspertka na swoim profilu radzi domowym ogrodnikom, aby najpierw ze szklarni wynieśli wszystkie zeszłoroczne resztki upraw, a potem sięgnęli po myjkę ciśnieniową i starannie wyczyścili oranżerię. Karcher natychmiast wymiecie w powierzchni zabrudzenia, więc nie ma potrzeby aplikowania sklepowych detergentów. To kluczowe, bo w zasadzie nie należy stosować w ogrodzie chemii i innych groźnych substancji (szczególnie nieopodal upraw).
Podwyższone grządki wymagają przekopania podłoża
Ogrodniczka radzi, aby podwyższone grządki przekopać. Jednak wystarczy naruszyć tylko wierzchnią powłokę. Warto rozstawić węża kroplującego, a następnie „odpalić” w oranżerii ozonator. Po tym zabiegu szklarnia powinna dobrze się przewietrzyć. Wtedy można przejść do nawadniania grządek. Według Internautki warto użyć próchnicy w formie płynu (czarnego złota). Ponadto ziemię w szklarni dobrze jest oprószyć mączką bazaltową i porządnie ją podlać. Niedługo potem trzeba zastosować nawóz na podłoże. Najlepiej sprawdzi się obornik granulowany.
Czytaj też: Weź 1 przyprawę i zrób oprysk do ogrodu. Nornice zwieją i już nie wrócą