REKLAMA
ShareInfo.plPoradyPosyp tym trawnik. Mech i chwasty nie wyrosną przez 3 lata

Posyp tym trawnik. Mech i chwasty nie wyrosną przez 3 lata

kosiarka na trawniku
fot. Pixabay

Powoli chcesz zabrać się za usuwanie mchu i chwastów z trawnika? Początek wiosny to dobry moment, aby zacząć z nim walczyć. Ten pojawia się na murawie głównie z jednego powodu. Najprawdopodobniej gleba, na której rośnie, ma kwaśny odczyn. Zielonemu pasożytowi to bardzo odpowiada. Jeśli chcesz zneutralizować problem, w pierwszej kolejności pomyśl o modyfikacji pH gleby. Przeprowadź 1 zabieg przed pierwszym koszeniem murawy, a pięknej i „czystej” działki pozazdroszczą ci sąsiedzi.

REKLAMA

Trawnik wolny od mchu i chwastów. Wystarczy prosty zabieg z użyciem wapna

Wapnowanie murawy to ekonomiczne i proste rozwiązanie, które w dodatku poprawia kondycję roślin. Wapń przekształca pH ziemi na bardziej zasadowy. A jak wspomniano na początku – mech takiego nie znosi. Zabieg można wykonać w konkretnym terminie – jesienią i zimą. Maksymalnie raz na 3 lata i jeśli jest to wskazane – np. gdy odczyn gleby wynosi mniej niż 5,5 pH. W przeciwnym razie efekt będzie odwrotny od oczekiwanego.
Odczyn pH można zmierzyć przy pomocy papierka lakmusowego bądź profesjonalnego wskaźnika elektronicznego. Wapnowanie murawy należy wykonać poza sezonem wegetacyjnym, np. na jesieni (od 1.10 do 30.11). Z kolei wiosną zaleca się rozrzucić wapno w marcu (najlepiej do połowy miesiąca, ew. trochę później), jeszcze zanim trawa zacznie rosnąć.

Jak wykonać zabieg wapnowania na trawniku? Jaki nawóz sprawdzi się idealnie na wiosnę?

Nawozy bez problemu wsiąkają do wnętrza gleby – bezpośrednio z opadami. Po zabiegu należy delikatnie zagrabić murawę. W marcu najlepiej spisze się wapno dolomitowe albo nawóz odmiany węglanowej (z kredą nawozową).

Ten pierwszy odkwasza glebę, zwiększa odporność trawnika na niskie temperatury, a także podnosi wchłanialność substancji tj. fosfor czy azot. Spaja wodę głęboko w ziemi. Natomiast wapno kredowe składa się naturalnych alg z domieszką magnezu. Kwaśny odczyn gleby zamienia w bardziej zasadowy, a w związku z tym chroni trawnik przed wyrastaniem na nim mchu i zielska.

REKLAMA

Czytaj też: Weź 1 przyprawę i zrób oprysk do ogrodu. Nornice zwieją i już nie wrócą

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA