Święta Wielkanocne bez tradycyjnej babki i mazurka byłyby nijakie. Oba lub przynajmniej jeden z tych wypieków obowiązkowo powinien zagościć na wystawnym stole. Ucieszy nie tylko podniebienia gości, ale i oko. Decydując się przygotowanie babki, powinieneś mieć w zanadrzu dobrą recepturę na ten specjał. Euforię wywoła tylko miękkie i wilgotne ciasto. Jak je przygotować? Nic trudnego, wystarczy zerknąć na poniższy przepis i działać zgodnie ze wskazówkami. Babka puchowa na pewno się uda.
Babka puchowa jest jedną z najbardziej udanych bab wielkanocnych. Prezentuje się okazale, zachwyca smakiem i konsystencją. Jest lekka i puszysta jak obłok, także nieprzypadkowo nazywa się ją „puchową”. Podczas degustacji delikatne ciasto rozpływa się w ustach. Ma jeszcze inne zalety: jest proste i szybkie w wykonaniu. Ponadto można je przechowywać w zamrażarce. Po odmrożeniu zachowuje wszystkie swoje walory.
Przepis na babkę puchową
Składniki na formę do babki o średnicy 24 cm i 10 cm:
6 dużych jajek
1 szklanka cukru (200 g)
200 g miękkiego masła
1 łyżka octu lub soku z cytryny (10-15 ml)
6 łyżek oleju (60 g)
2 łyżeczki proszku do pieczenia (10 g)
2/3 szklanki mąki pszennej typ 450-550 (100 g)
2 niecałe szklanki mąki ziemniaczanej (350 g)
Wykonanie:
Zaczynamy od wysmarowania formy do babki masłem i wysypania jej bułką tartą/mąką. Piekarnik nastawiamy na 180°C (grzanie góra-dół, bez termoobiegu) lub około 170°C (termoobieg).
Masło z cukrem ucieramy na puszysty krem przez ok. 10 minut. Potem dodajemy jajka – jedno po drugim, a, po każdym dodaniu miksujemy.
Odstawiamy robot i w misce łączymy mąkę pszenną, proszek do pieczenia i mąkę ziemniaczaną. Przesiewamy sypkie składniki wprost do utartego kremu, dobrze mieszamy.
Wlewamy olej i mieszamy, a na koniec wlewamy ocet, krótko mieszamy, tylko do połączenia się składników. Gotowe ciasto przelewamy do blaszki, wyrównujemy i pieczemy w rozgrzanym piekarniku przez 40-50 minut (zależnie od urządzenia) na II szczeblu od dołu.
Przed wyjęciem babki z pieca, sprawdzamy wykałaczką, czy jej wnętrze jest dobrze upieczone. Jeśli tak, natychmiast wyciągamy ją z urządzenia i odkładamy na 15 minut do wystudzenia. Potem odwracamy ją na opak i zdejmujemy formę. Na razie wstrzymujemy się z lukrowaniem, czekamy, aż wypiek się wystudzi.
REKLAMA
Na polewę: 80 g białej czekolady drobno kroimy i przekładamy do miski. Stawiamy ją na niewielkim ogniu, dodajemy 1 łyżkę oleju np. rzepakowego i czekamy, aż powstanie płynna polewa. Czekamy 10-15 minut, aby nieco ostygła i stała się gęściejsza. Nanosimy ją na wierzch deseru.