soda oczyszczona
Fot. Pixabay

Soda oczyszczona to środek o szerokim zastosowaniu. Nadaje się nie tylko do gotowania i pieczenia – ale także do sprzątania. Właśnie z tego powodu warto mieć ją zawsze w domu. Jeżeli po zakupie przesypałeś sodę do pojemnika i nie umieściłeś na nim naklejki z terminem przydatności do spożycia, nie będziesz wiedział, czy możesz użyć proszku np. do pieczenia ciasta. Aby sprawdzić, czy soda oczyszczona nadaje się jeszcze do użycia, zrób szybki test!

Każdy z nas lubi porządek w szafkach. To znaczne ułatwienie, gdy musimy szybko znaleźć rzecz, której akurat potrzebujemy. Coraz częściej różne artykuły spożywcze przesypujemy z plastikowych lub papierowych opakowań do specjalnych pojemniczków. Wtedy korzysta nam się z nich znacznie wygodniej.

A co gdy wypadło nam z głowy, aby przykleić na nich karteczki z datą przydatności do spożycia? Jeżeli wsypiesz do ciasta przeterminowaną sodę oczyszczoną albo proszek do pieczenia, cała Twoja praca może pójść na marne.

Jak ocenić, czy soda nie jest przeterminowana?

Metoda nr 1 – na gorąco
Szklankę napełnij gorącą wodą do połowy objętości, wlej do niej pół łyżeczki octu. Dodaj tam odrobinę sody, którą chcesz sprawdzić. Jeżeli zauważysz, że musuje i bulgocze – to znaczy, że jest świeża.

Metoda nr 2 – na chłodno
Na mały talerzyk wysyp odrobinę sody oczyszczonej i skrop ją sokiem z cytryny lub octem. Jeśli nie zaobserwujesz żadnej reakcji chemicznej, to najprawdopodobniej soda zwietrzała. Gdy natomiast dostrzeżesz pianę – masz do czynienia ze świeżym produktem.

Soda oczyszczona, którą przetestowałeś, okazała się przeterminowana? Chociaż nie nadaje się już do spożycia, to sprawdzi się gdzie indziej. Poznaj zastosowania sody oczyszczonej.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę