Ta roślina świetnie prosperuje w polskim klimacie, choć pochodzi z terenów azjatyckich. Ma co najmniej kilka zalet, jest piękna i kwitnie przez długi okres w roku: nawet 120 dni! Kolejną zaletą jest prostota uprawy. Nie jest w naszym kraju tak bardzo popularna i pora to zmienić. Posadź ją w ogródku, a każdy sąsiad zwróci na nią uwagę. Jesienią, gdy większość roślin przekwitnie, a działka niemal opustoszeje, lagerstremia indyjska będzie wciąż przystrajać teren obok domu.
Lagerstremia indyjska – co to za roślina?
Ozdobny, wieloletni krzew z rodzaju kwawnicowatych, czasami nazywany też Bzem Południa. Jest mrozoodporny (wytrzyma temperatury do -18°C). Rośnie dziko na terenach państw Azjatyckich i tam może osiągać nawet 6-8 metrów wysokości. Gatunki, które hoduje się w Polsce, nie są tak wybujałe i dorastają zwykle do 3 m, ale prezentują się na bogato.
Najważniejsze zasady uprawy lagerstremi indyjskiej
Roślina preferuje ciepłe, jasne i zabezpieczone przed wiatrem stanowisko. Gleba musi być próchnicza, żyzna, przepuszczalna, a także w miarę wilgotna, ale nie zupełnie mokra.
O czym jeszcze pamiętać, uprawiając lagerstremię indyjską?
Gdy posadzisz okaz w swoim ogrodzie, dbaj o niego. Sprawą nadrzędną jest nawadnianie. Rośliny nie musisz podlewać dzień w dzień. Wystarczy raz na mniej więcej 1,5 tygodnia (w upały częściej) niezbyt dużą ilością letniej wody. Oprócz tego krzew dokarmiaj nawozami bogatymi w azot (zacznij w kwietniu i kontynuuj nawożenie do 15 lipca). Stosuj także środki wzmacniające z potasem i fosforem (na jesieni). Czasami też przycinaj lagerstremię – najlepiej zacznij to robić na początku wiosny.
Czytaj też: Posadź tę roślinę zamiast róży. Jest łatwiejsza w uprawie i odporniejsza