Buraki to polski superfood. Często goszczą na naszych stołach pod różnymi postaciami. Umiejętnie przyrządzone warzywa mogą być naprawdę pyszne. Dodatkowo są skarbnicą witamin i minerałów, które poprawiają zdrowie i urodę. Buraki nie są zbyt trudne w uprawie, ale warto wziąć pod uwagę kilka zasad i postarać się unikać typowych błędów. Dzięki temu plony będą do pozazdroszczenia.
Jakie błędy przy uprawie buraków zdarzają się najczęściej?
Częstym błędem przy uprawie buraków jest ich niepoprawne podlewanie. Nadmierne dostarczanie wody roślinom, szczególnie gdy ziemia i tak jest dobrze wilgotna, zazwyczaj kończy się gniciem korzeni. Ponadto buraki mogą dopaść choroby grzybowe.
Pora i sposób podlewania też mają kolosalne znaczenie. Warzywa warto podlewać z rana i wieczorem, przy tym starając się nie skrapiać liści, a płyn wlewać bezpośrednio do ziemi, czyli tam, gdzie rozwijają się korzenie. W pielęgnacji buraków oprócz nawadniania kluczowe są sukcesywne zbiory.
Wiele osób na ogół zostawia warzywa w glebie, a to kolejny błąd. W pełni rozwinięte korzenie należałoby zebrać w odpowiednim terminie (około 60-80 dni od momentu wysiewu). Dotyczy to buraków jadalnych. Natomiast cukrowe można zebrać po 100-120 dniach.
Jeśli nie zbierzesz warzyw w konkretnym terminie, utracą one cześć smaku i staną się twarde. Nie zapomnij o zbiorach, a unikniesz przerośniętych korzeni.
Czytaj też: Prędko zabierz z ogrodu. Przyciąga osy jak magnes