Prędko zabierz z ogrodu. Przyciąga osy jak magnes

osy
fot. Pixabay

Za nami połowa kwietnia. Nadchodzi majówka, a wraz z nią rozpoczyna się sezon grillowy. Wtedy dużo czasu będziemy spędzać na dworze. A gdy pogoda będzie dopisywać, uchylimy oka, by przewietrzyć wnętrze. Musimy być przygotowani na to, że odwiedzą nas owady, niezbyt przez nas lubiane. Nie tylko natrętne muszki owocówki, komary czy mrówki. Na naszej drodze mogą stanąć też osy. Potrafią wyrządzić nam krzywdę, więc musimy na nie uważać, wychodząc w plener. Metody odstraszania os warto mieć w małym paluszku.

REKLAMA

Co przyciąga osy?

Osy najbardziej kuszą kwiatowe zapachy, zarówno te pochodzące od roślin, jak i syntetyczne np. z perfum. Gdy owady poczują aromat owoców, natychmiast się zlatują. Nęcą je też słodycze, tj. cukierki, torty, batoniki, a także soki owocowe, słodkie napoje i trunki. Na tym nie koniec. Owady nie pogardzą również mięsem, a nawet odrzutkami z jedzenia. Poza zapachami kwiatowymi i produktami spożywczymi interesujące wydają się im kolory, np. naszej koszulki. Wyraziste, jaskrawe i kolorowe mocno je przyciągają.

Owady są pamiętliwe i gdy w jakimś miejscu znajdą mnóstwo pokarmu, z pewnością przylecą tam drugi raz, licząc na następną ucztę.

Domowe sposoby na osy

Jeśli urządzasz grilla w ogrodzie i nie chcesz, by szybko zleciały się osy, spróbuj zabezpieczyć swój teren przy pomocy olejków eterycznych. Niektóre z nich są nieznośne dla tych owadów, w szczególności herbaciany i goździkowy. Nie przepadają także za aromatem kawy, octu i cytryny. Możesz zatem pokroić cytrynę i naszpikować ją goździkami, a wtedy uzyskasz podwójne zabezpieczenie. Osy nie przepadają także za zapachem czosnku i niektórych ziół, np. majeranku, bazylii czy tymianku. Możesz postawić na tarasie doniczkę z wybraną rośliną.

REKLAMA

Sprawdź też sposoby na pozbycie się mrówek i mszyc.

Podziel się: