Supertunia to piękna, nowoczesna odmiana petunii. Latem cudownie wygląda na balkonie czy w ogrodzie. Ma mnóstwo kwiatostanów, zachwyca barwami i jest dość wytrzymała – niesprzyjające czynniki pogodowe nie tak od razu ją wykończą. Ale nic z tego, jeśli roślina z niewiadomych przyczyn zaczyna słabnąć. Zobacz, jak wskrzesić supertunię, by ta cieszyła oko, aż do późnej jesieni.
Supertunia marnieje? Oto możliwe przyczyny
Być może roślinie brakuje energii w postaci mikroelementów. Wyjałowiona gleba hamuje jej wzrost, a liście stopniowo stają się żółte. Innym czynnikiem sprawczym może być nieumiejętne nawadnianie – deficyt, jak i nadmiar wody nie służą temu gatunkowi.
Osłabiona supertunia mogła też nie zostać przycięta. Niesystematyczne cięcie sprawia, że rozrasta się jak dzika, a potem marnieje. Szkodniki będą chętniej atakować taką roślinę. O zabiegach pielęgnacyjnych warto pamiętać. To klucz do wyhodowania pięknej supetunii. O jej podstawowych wymaganiach przeczytasz tutaj.
Przywróć supertunii pełnię kwitnienia. Poznaj patent na odmłodzenie rośliny
Po pierwsze, przycinaj supertunie sukcesywnie. Dzięki temu się zagęści, po czym zacznie wytwarzać kolejne pędy i kwiatki. Po ostre nożyce sięgnij, gdy petunia słabnie w oczach. Pędy utnij o mniej więcej 1/3 długości. Przy okazji oberwij pousychane liście u rdzenia. Oprócz tego zaaplikuj jej odżywkę do roślin kwitnących. Będzie mogła prędzej się odzyskać siły radykalnym zabiegu usuwania pędów.
Musisz również pamiętać o dostarczaniu roślinie wody, szczególnie podczas upałów – dobre nawodnienie równa się szybszy powrót do formy. Ale i w czasie tej czynności można popełnić błąd. Należy unikać skrapiania górnych części supertunii, a wodę wlewać bezpośrednio do gleby. Z konewką najlepiej podchodzić o poranku bądź wieczorem.