Kwitnie przez pół roku. Zafunduj sobie ten okaz, będzie atrakcją ogrodu

Supertunia
fot. screen Youtube / @ProvenWinnersYouTube

Jakie rośliny kwitnące idealnie nadają się do ogrodu? Pewnie pomyślisz, że pelargonie, surfinie czy begonie. One co roku zdobią większość polskich ogrodów i nic dziwnego. Są piękne i kolorowe. Miłośnikom kwiatów dekoracyjnych, którzy marzą o jeszcze bujniejszym okazie, tworzącym kaskady kwiatów, polecamy supertunię. Kwitnie dłużej niż jej standardowa wersja – petunia, dlatego warto się nad nią pochylić.

REKLAMA

Supertunia Vista Bubblegum to niedawno odkryty wariat petunii z charakterystycznymi stożkowatymi i lekko różowymi kwiatami. Roślina wypuszcza kwiatostany w miarę wcześnie, bo już w maju. Długość łodyg może wynosić nawet 70 cm i są one obłożone kwiatostanami, pozostającymi z nami aż do listopada. Supertunia kwitnie 6 miesięcy, więc jest prawdziwą rekordzistką! Ponadto Vista Bubblegum nie wysoce podatna na niesprzyjające czynniki pogodowe, niskie temperatury czy ataki insektów.

Kilka wskazówek dotyczących uprawy supertunii

Ta odmiana uwielbia promienie słoneczne, więc dobrym pomysłem jest umieszczenie doniczki w ogrodzie czy na balkonie od strony południowej. Supertunia preferuje ziemię żyzną, przepuszczalną i próchniczną, o lekko kwaśnym pH.

REKLAMA

Podłoże trzeba sukcesywnie nawozić. Dzięki temu roślina dostanie zastrzyk potrzebnych substancji odżywczych i będzie mogła kwitnąć na bogato. Obok nawożenia ważne jest także podlewanie. Umiarkowaną ilość wody wlewaj do ziemi, starając się nie skrapiać liści i kwiatostanów.

Supertunia – jak o nią dbać?

Chociaż supertunia jest wysoce odporna i przytrzyma różne niefortunne czynniki, to niestety czasami szkodniki mogą ją opanować. Co wtedy? Mszyce, które pojawiły się na supertunii, załatwisz fachowymi preparatami ze sklepu ogrodniczego lub naturalnym opryskiem na bazie cebuli i czosnku. Dziwne przebarwienia na liściach to prawdopodobnie sprawka mączniaka prawdziwego. Intruza unicestwisz przy pomocy środków na choroby grzybowe.