Przełom września i października to dobra okazja, by zrobić domowe przetwory ze śliwek. Warto wykorzystać sezon w pełni, bo kolejny dopiero za rok. Śliwki są słodkie i soczyste, więc pasują do wielu deserów. Podobnie jest konfiturami na bazie tych owoców. Słoiczek dobrych powideł to cenny skarb w spiżarni i kwintesencja śliwkowego smaku. Nadadzą wypiekom charakteru i wzbogacą ich smak. Nawet proste ciasto ucierane zamienią w luksusowy specjał. Oto pyszny przepis Heni Foks na ciasto ucierane z bezą i nutą śliwek.
Przepis na ciasto ze śliwkami i bezą robi się chwilę, natomiast smak zostaje długo w pamięci. Efekt wizualny także robi ogromne wrażenie. Puszysty i delikatny spód posmarowany podwójną warstwą powideł śliwkowych, między którymi skrywa się słodka beza to marzenie wszystkich smakoszy.
Na taki placek zawsze znajdą się chętni. Wyjątkowy wygląd, nietuzinkowy smak, łatwość wykonania czynią go wypiekiem idealnym, który rozweseli długie jesienne wieczory. Henia Foks opracowała przepis do perfekcji. Balans smaków został zachowany, a poszczególne warstwy świetnie się uzupełniają. Jeśli już zrobiłeś powidła śliwkowe, masz szansę je wykorzystać w tej recepturze.
Przepis Heni Foks na ciasto z powidłami śliwkowymi i bezą
Składniki:
Ciasto
3/4 szklanki cukru
1,5 szklanki mąki pszennej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
4 jajka
pół szklanki mleka
pół szklanki oleju
Beza:
pół szklanki cukru
3 duże białka
Dodatkowo:
powidła śliwkowe
Sposób przygotowania:
Na bezę: białka ubijaj z cukrem na pulchną masę.
Na ciasto: żółtka ucieraj z cukrem na pulchny krem. Dodawaj porcjami mleko i olej, a potem mąkę połączoną z proszkiem do pieczenia, mieszaj. Powstałe ciasto przelej do blachy o wymiarach 27×17 cm wysłanej pergaminem. Piecz w piekarniku nagrzanym do temperatury 170°C przez 25 minut.
Na wypieku rozprowadź konfiturę, a niej układaj bezę. Rozsmaruj drugą warstwę konfitury i znów wstaw deser do piekarnika na ok. 20 minut (170°C). Wyjmij, ostudź i podawaj. Smacznego.