Występują licznie na całym świecie, również w Polsce. Mogą rozpowszechnić się w domach mieszkalnych, lokalach gastronomicznych czy instytucjach publicznych. Karaluchy i prusaki nie gryzą, ale rozmnażają się w ekspresowym tempie, a ich plaga może niepokoić. Lubią przebywać w łazienkach i kuchniach. Gdy dostaną się do zapasów jedzenia, mogą je dewastować i zostawiać na nich patogeny. Na szczęście można pozbyć się szkodników w sposób bezbolesny.
Jak zapobiec pladze karaluchów w domu?
Dbaj o higienę i czystość we wszystkich pomieszczeniach. Wietrz, pierz, odkurzaj i regularnie wynoś śmieci. Sprawdź również, czy mieszkanie jest odpowiednio szczelne. Wszystkie otwory, szpary przy instalacjach wodnych, zakryj. Zwróć też uwagę na kratki wentylacyjne – przez nie karaluchy też mogą wtargnąć do domu. Możesz je zabezpieczyć gęstą siatką, przez którą nie zdołają przebrnąć.
Zapasy żywności w piwnicy, garażu czy spiżarni zabezpiecz. Podobnie zrób z koszem na śmieci. Opakowania z jedzeniem dokładnie zamykaj, myj po sobie naczynia i sprzątaj resztki jedzenia z podłogi. Wtedy karaluchy nie będą miały czego szukać w twoim mieszkaniu i nie rozgoszczą się w nim.
Jeśli działania prewencyjne nic nie pomogły, bo karaluchy już zdążyły wkraść się do twojego domu, jak najszybciej wdroż metody ich eliminacji. Poznaj jedną z nich.
Sposób przygotowania domowej i skutecznej trutki na karaluchy
Zwykłą bułkę pszenną (może być nieświeża) zetrzyj na tarce o dużych oczkach. To będzie baza pułapki. Dodaj do okruszków dość sporo pasty do zębów (wciśnij z tubki ok. 20 cm) – nada lepkości mieszance. Dodaj 2 łyżki cukru (skusi karaluchy) i 1 łyżkę sody oczyszczonej (działa eliminacyjnie). Całość wymieszaj i przesyp na talerzyk lub tackę. Połóż w miejscach, gdzie mogą czaić się karaluchy, np. obok chłodziarki czy drzwi wejściowych. Insekty zjedzą mieszankę, a dzięki temu będzie ich dużo mniej w twoim domu.
Czytaj też: Postaw w łazience. Odstraszy rybiki raz na zawsze