rybik cukrowy
fot. screen Youtube / IFAS Video

Rybiki cukrowe, nazwane także srebrzykami, to paskudne insekty, które przeważnie zamieszkują łazienki i mimo iż z reguły są nieszkodliwe dla ludzi, to zwykle wzbudzają wstręt. Z pewnością nikt nie chciałby mieć ich w swiom mieszkaniu. Czego użyć do zwalczania rybików?

Rybiki uwielbiają, gdy jest ciepło i wilgotno, a do tego preferują ciemność, więc to dlatego grasują zazwyczaj w łazienkach. Gdy zapalimy światło, to niekiedy zauważamy, jak szybko uciekają do jakiejś szczeliny.

Czy srebrzyki są groźne?

Osobniki te nie gryzą ani nie przenoszą chorób, więc dla ludzi są nieszkodliwe. W związku z tym wcale nie trzeba się ich bać. Zamieszkują nie tylko łazienki, ale również kuchnie, strych czy piwnice. Srebrzyki to nocne marki i w ciągu dnia może być trudno je dostrzec. Światło rozpatrują jako niebezpieczeństwo (a potrafią uciekać błyskawicznie). Żywią się głównie niewielkimi resztkami produktów spożywczych, papierem, tkaniami z jedwabiu czy lnu, a także złuszczonym naskórkiem.

Odstrasz rybiki zapachami

Aby pozbyć się tych insektów oczywiście możesz zatkać wszystkie szczeliny. W ten sposób odetniesz rybikom dojście do wnętrza Twojego domu. Oprócz tego mocno reagują one na różne aromaty. Istnieje mnóstwo takich, które utożsamiają z niebezpieczeństwem albo czymś bardzo dotkliwym. Gdy tylko je poczują, będą omijać to miejsce szerokim łukiem. Warto zastosować m.in.:
-cynamon,
-szałwię,
-rozmaryn,
-goździki,
-ostre przyprawy,
-sok z cytryn,
-lawendę.

Jeśli chodzi o zioła, to najlepiej użyć olejków eterycznych. Najlepiej nasączyć nimi waciki kosmetyczne i umieścić w kilku strategicznych lokalizacjach, np. przy otworach, z których insekty mogą w nocy wychodzić. Tak samo można postąpić z sokiem z cytryny, natomiast przyprawy wystarczy rozsypać.

Czytaj też: Hotelowy trik na mycie toalety daje niesłychany efekt. Wypróbuj to


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!