
Tuje to najpopularniejsze iglaki w Polsce. Wciąż o nie dbasz, a one nagle zaczęły usychać? Powodem tego stanu rzeczy może być działalność dumka jałowcowego – zupełnie nowego szkodnika, który coraz częściej panoszy się na polskich działkach, atakując żywotniki, jałowce i cyprysiki. Pewnie ledwo poradziłeś sobie z ratowaniem bukszpanu zaatakowanego przez ćmę, a tu znowu fatalne wieści. Ale spokojnie, możesz pokonać intruza i ocalić rośliny ogrodowe. Sprawdź skuteczny sposób walki.
Dumek jałowcowy (Lamprodila festiva) – to inwazyjny gatunek chrząszcza, który „poluje” głównie na cyprysy, jałowce i tuje. Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego i obszarów Azji Mniejszej. Zdążył już rozprzestrzenić się do innych krajów i zahaczył również o Polskę. Dumka jałowcowego zidentyfikowano u nas kilka lat temu.
Jak rozpoznać szkodnika tui?
Dorosłe chrząszcze mają zielony kolor i błyszczący pancerz, na którym znajdują się niebieskawe, nieforemne plamki. Robaki mierzą około 12-13 milimetrów. Larwy są bardzo niespokojne i najpierw wgłębiają się w korę, a potem w drewniane elementy krzewów. Preferują głównie ich pnie i pędy.

Dumek jałowcowy – jakie szkody wyrządza?
Rośliny zaatakowane przez chrząszcze żółkną, a ich pędy zaczynają opadać z sił. Natomiast w korze mogą być obecne dziury, a pod nimi – nieregularne drogi wyryte przez larwy. W zagłębieniach mogą znajdować się odchody i trociny. W wyniku inwazji osobnika pędy tracą soki i stają się coraz słabsze. Gdy atakują je inne szkodniki, rośliny są na pozycji przegranej – nie potrafią sobie z nimi poradzić i finalnie obumierają.
Metody walki z dumkiem jałowcowym
Chore elementy roślin, które zaatakował chrząszcz, należy jak najszybciej odciąć. Druga połowa kwietnia to ostatni moment na ten zabieg. Potem larwy przejdą w kolejny etap rozwoju i namnożą się, a wyeliminowanie szkodników będzie trudniejsze. O ile osobniki zaatakowały całe drzewko, to trzeba je całkowicie wykasować.
Jakie działania jeszcze podjąć?
Preparaty owadobójcze ze sklepu są zbyt słabe, ale te z pyretroidami, potrafią uporać się ze szkodnikami. Należy przed użyciem zapoznać się z rekomendacjami producenta i zachować wszelkie środki ostrości. Naturalne metody walki z chrząszczem też istnieją. Jest on pokarmem dla niektórych ptaków. Musisz je tylko zwabić do ogrodu. Dobrym pomysłem jest powieszenie budek lęgowych niedaleko tui.
Czytaj też: Weź z kuchni i posyp krzew. Ćma bukszpanowa zniknie bez śladu