Weź z kuchni i posyp krzew. Ćma bukszpanowa zniknie bez śladu

ćma bukszpanowa
fot. Pixabay

Ćma bukszpanowa to niebezpieczny szkodnik, który potrafi wyrządzić w ogrodzie dużo szkód. Jak się jej pozbyć domową metodą? Wszystko, co potrzebne prawdopodobnie masz już w swoim domu.

REKLAMA

Ćma bukszpanowa – charakterystyka

Szkodnik najbardziej polubił bukszpan. Żeruje na nim jako gąsienica. Przeważnie ma ona barwę zieloną z czarno-białymi liniami na obrzeżach, więc zidentyfikujesz ją bez problemu.

W dodatku zaatakowany bukszpan nie wygląda zbyt szykownie i pogarsza się jego kondycja, bo ćma niszczy całościowo żywopłoty. Wobec tego, co pewien czas przeglądaj krzewy w swoim ogródku. Dzięki temu istotnie zabezpieczysz je przed atakiem szkodnika. Z reguły ćmę bukszpanową można zauważyć w środku krzewu, a ślady, które po sobie pozostawia, mają postać czepliwej pajęczyny.

O ile bukszpan jest mały, a owady zauważyłeś wcześnie, możesz pozbyć się szkodnika mechanicznie. Po prostu rozmieść pod krzaczkiem folię, a potem poruszaj nim żwawo, aby wszystkie gąsienice zleciały na dół.

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej domowym sposobem?

O ile ćma bukszpanowa niszczy drzewka już długi czas, to zwalcz ją domowym opryskiem. Zrobisz go z octu i wody (proporcje 1:10), dodając niewielką ilość oleju do smażenia (wtedy preparat nie spłynie z liści). Gotowy roztwór przelej do opryskiwacza ogrodowego, a potem starannie przeprowadź zabieg na wszystkich dewastowanych roślinach. Gdy minie pół godziny spłucz krzew wodą, aby osobniki pospadały na glebę.

REKLAMA

Kolejnym środkiem zwalczającym ćmę bukszpanową jest soda oczyszczona. Do przyrządzenia oprysku będziesz potrzebować 1 łyżki sody, 600 ml wody i 5 kropli płynu do naczyń. Dalej postępuj podobnie, jak w przypadku mikstury na bazie octu, a szkodniki na pewno raz-dwa znikną z Twojego ogrodu.

Prewencyjnie możesz użyć mąki, zwłaszcza kiedy krzewy zajęły pojedyncze larwy. Wystarczy posypywać nią bukszpan systematycznie, co kilka dni, najlepiej wieczorem. Mąka jest dla larw toksyczna. Na ćmę bukszpanową doskonale działa także specyfik na bazie wrotyczu i wywar z tytoniu.

Czytaj też: Skuteczny patent na szpaki. Nie odważą się więcej pokazać

Podziel się: