
Szkodniki są aktywne w każdym sezonie i mogą dopaść nie tylko warzywa na grządce, ale i drzewa owocowe w sadzie. Na ich atak narażone są między innymi jabłonie, grusze, śliwy i czereśnie. Brak jakiejkolwiek reakcji ze strony ogrodnika może skutkować pomniejszeniem plonów. Jak ochronić czereśnie przed nasionnicą trześniówką? Oto skuteczne opryski polecane przez ogrodników. Użyj ich w odpowiednim czasie, a latem w owocach nie będzie przykrych niespodzianek.
Larwy nasionnicy trześniówki złożone przed dorosłe osobniki lubią żerować w owocach czereśni. One nie nadają się już do jedzenia, a w związku z tym jadalnych plonów jest dużo mniej. Dla producentów czereśni, którzy sprzedają owoce, to także ogromne straty finansowe. Sprawdź, jak zabezpieczyć czereśnie przed nasionnicą trześniówką.
Jak upewnić się, że nasionnica jest już aktywna?
Warto zrobić test i odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jeśli wylot muchówek już się zaczął, a temperatura podłoża wynosi co najmniej 13 st. C, to znaczy, że pomału możesz się szykować do wykonania oprysku. Zanim jednak udasz się do sadu, zwróć uwagę na owoce. Zaczęły się wybarwiać? Jeśli tak, to jak najszybciej nanieś oprysk. Nim samice złożą jaja, ty je ubiegniesz.
Czym zwalczać nasionnicę trześniówkę:
Do dyspozycji masz aż 3 substancje zabójcze dla szkodnika czereśni. Oto one:
» Deltametryna,
» Acetamipryd,
» Spirotetramat.
Przed zastosowaniem danego preparatu należy zapoznać się z instrukcją podaną na etykiecie.
Oprócz oprysku podejmij inne działania, a walka ze szkodnikiem będzie efektywniejsza. Przekopuj grunt po zbiorach, aby ukryte pod nim robaki znalazły się na powierzchni i zostały zjedzone np. przez ptaki. Czereśnie z robakiem usuwaj i wynoś z dala od drzewka. Jeśli zamierzasz posadzić nowe czereśnie, to wybieraj gatunki (np. Rivan), które są odporniejsze na choroby.
Czytaj też: Kret w ogrodzie. Sprawdzone sposoby na walkę ze szkodnikiem