ShareInfo.plPoradySupermocny nawóz do cukinii za 0 zł. Rośnie jak grzyby po deszczu

Supermocny nawóz do cukinii za 0 zł. Rośnie jak grzyby po deszczu

cukinia
fot. Pixabay

Królowa letnich owoców jest tylko jedna i jest nią cukinia. Warto mieć ją w ogródku, ponieważ nie przysparza żadnych problemów w uprawie, a po świeże warzywa można sięgać o każdej porze dnia i to przez całe lato. Już 2-3 krzaczki dadzą tyle plonów, że będziesz je jeść do oporu. Cukinię możesz smażyć, grillować, gotować, zapiekać, a nawet chrupać na surowo. Jest zdrowa i umiejętnie przyrządzona potrafi być naprawdę smaczna. Zobacz, jak zapewnić sobie dostatnie plony cukinii.

REKLAMA

Pielęgnacja cukinii podczas owocowania

Cukinia jest bardzo zdrowa, ale dość mdła i najlepiej smakuje w połączeniu innymi składnikami, np. w zapiekankach, leczo, surówkach. Pod wpływem wysokiej temperatury traci chrupkość, a podczas jedzenia rozpływa się w ustach.

Jak dbać o cukinię, gdy ta owocuje?

W upalne lato potrzeby cukinii względem wody błyskawicznie rosną, więc nie może jej brakować. Wtedy warto podlewać krzak każdego dnia, tak by miał jej pod dostatkiem (ale za dużo, bo korzenie zbutwieją). Przy podlewaniu trzeba pilnować, by płyn nie zalał łodyg i liści.

Jeśli zadbasz o dobre nawadnianie, to jesteś w połowie drogi do sukcesu. Dalsze czynności, które pomogą wyhodować liczne plony, polegają na dokarmianiu cukinii nawozami. Ten z kuchni wyjątkowo skutecznie sobie radzi, a ogrodnicy stosują go w ogrodach już od lat i nigdy ich nie zawodzi. Świetnie nadają się do nawożenia cukinii, bo w niedużym stopniu zakwaszają ziemię i polepszają jej parametry, np. wilgotność.

Fusy możesz zaaplikować cukinii na dwa sposoby: rozrzucić dwie łyżki odpadku dookoła krzaczka cukinii albo dodać do wody i podlewać sadzonki. Tylko nie przesadzać z ilością fusów – inaczej zakwaszą grunt całkowicie, a cukinia będzie miała z tym problem. Jej mocno kwaśna gleba nie odpowiada.

REKLAMA

Dlaczego warto karmić cukinie naturalnymi odżywkami?

W badaniach naukowych wykazano, że cukinie z upraw biodegradowalnych mają większą zawartość cukrów i antyoksydantów niż te wspomagane metodami konwencjonalnymi (np. sztucznymi nawozami mineralnymi). Organiczne środki takie jak kompost, gnojówki z roślin, skorupki jajek czy fusy po kawie, to tani, prosty i skuteczny sposób na podwojenie plonów owoców i warzyw.

Czytaj też: Gdzie wyrzucić gąbkę kuchenną? W dalszym ciągu robisz to źle

Zobacz również:
REKLAMA