Cykoria nie bez powodu nazywana jest często warzywną królową jesieni i zimy. Bogactwo minerałów i witamin w niej się znajdujących, gwarantuje utrzymanie dobrego stanu zdrowia w tym okresie.
By w pełni wykorzystać zalety cykorii, należy prawidłowo ją przechowywać. Warzywo nie może być narażone na działanie światła, gdyż pod jego wpływem robi się bardzo gorzkie i zielenieje. Traci również swoje naturalne wartości odżywcze.
Dlaczego warto włączyć cykorię do jadłospisu? Przede wszystkim jest źródłem witamin i minerałów, w tym witamin A, B, B1, B2, C, E, K. Obfituje w składniki mineralne, takie jak magnez, fosfor, selen, potas, wapń, żelazo, cynk czy mangan. Zawiera również beta-karoten, kwas foliowy oraz błonnik.
Istotne jest także to, że cykoria zawiera dużo inuliny. Ten naturalny prebiotyk nie tylko reguluje pracę jelit, ale wzmacnia też organizm i usuwa z niego toksyny. Cykoria przyczynia się również do wzmocnienia paznokci oraz włosów i poprawy kondycji cery, będzie więc znakomitym naturalnym lekarstwem dla osób z tymi dolegliwościami.
Inną ważną cechą cykorii jest to, że zwalcza wolne rodniki, zabezpieczając organizm przed powstawaniem nowotworów. Warzywo obniża też poziom cholesterolu oraz stabilizuje poziom glukozy we krwi.
Warzywo to jest również doskonałym składnikiem diety dla osób z nadwagą i chcących pozbyć się zbędnych kilogramów. Cykoria zawiera tylko 15 kcal w 100 g., zaś znajdująca się w niej laktucyna i laktukopikryna przyspieszają trawienie, a tym samym spalanie tłuszczu. Warto także wiedzieć, że cykoria popita dużą ilością wody pozwoli nam na dłuższe zachowanie uczucia sytości.
Wiele osób niechętnie sięga po cykorię z uwagi na jej gorzki smak. Tymczasem można się go bardzo szybko pozbyć. Wystarczy przed przygotowaniem dania porządnie wymoczyć ją w wodzie z dodatkiem soli lub z soku z cytryny, a ponadto usunąć z niej głąb. Potem można już przyrządzić z cykorii wiele pysznych potraw. Można podać ją jako surówkę, udusić, skarmelizować w sosie balsamico czy podać ją na stół grillowaną z gruszką, bekonem i serem pleśniowym.