Czarci pazur i jego magiczne właściwości

REKLAMA

Na półkach z suplementami możemy znaleźć preparaty z wyciągiem z tajemniczej rośliny zwanej „czarcim pazurem”. Wyciąg z czarciego pazura stosowany jest od setek lat w Afryce Południowej, skąd pochodzi roślina. Warto zatem bliżej się jej przyjrzeć, bowiem wiele osób korzystających z takich suplementów, odczuło pozytywne efekty. Czym zatem dokładnie jest czarci pazur i czy faktycznie ma lecznicze właściwości, jakie mu się przypisuje?

Czarci pazur, zwany również diabelskim pazurem, czyli hakorośl rozeslana, rośnie na pustynnych terenach Ameryki Południowej. Wyglądem przypomina cierniste strąki, wyglądające jak szpony albo pazury. Bulwiaste korzenie rośliny magazynują wodę, i to właśnie z nich przygotowuje się proszek stanowiący bazę do leczniczych ekstraktów. Wyciąg z czarciego pazura może występować pod różnymi postaciami tabletek, kapsułek, proszku, nalewek czy balsamów.

Czarci pazur od dawna jest wykorzystywany przez mieszkańców Afryki Południowej jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, szczególnie gdy pojawiają się problemy ze stawami. Pomaga uśmierzyć bóle kręgosłupa, łagodzi również objawy reumatyzmu i artretyzmu. Znany jest ponadto z odtruwających właściwości – zapobiega dolegliwościom trawiennym i usuwa z organizmu nagromadzone w nim toksyny.

REKLAMA

Jest idealny dla osób mających problemy z wysokim poziomem cholesterolu i poziomem mocznika we krwi. Łagodzi też dolegliwości związane z dną moczanową, przerostem prostaty i schorzeniami nerek. Składniki hakorośli zwalczają również wolne rodniki, odpowiedzialne m.in. za rozwój miażdżycy, osłabienie odporności czy starzenie się skóry.

Rośliny tej powinny unikać jednak osoby cierpiące na wrzody dwunastnicy czy żołądka. Czarci pazur nie jest również wskazany dla diabetyków oraz kobiet ciężarnych i karmiących. Osoby przyjmujące leki nasercowe powinny wiedzieć, że czarci pazur wzmacnia ich działanie.

Podziel się: