Drugą zaraz po przeziębieniu najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy jest zespół jelita drażliwego. Ta przykra dolegliwość dotyka nas niestety bardzo często. Atakuje nagle i nie pozostawia wyboru. Praca w tych okolicznościach nie jest możliwa.
Zespół jelita drażliwego objawia się bólem brzucha i zaburzenia rytmu wypróżniania. Ta choroba występuje u około 10-20% dorosłych ludzi, a większość to kobiety. Czasem dolegliwości są tak dotkliwe, że nie jesteśmy normalnie funkcjonować a co dopiero pracować.
Najbardziej uprzykrzającym życie problemem jest biegunka, która powoduje że nie można oddalać się od toalety. Czasem choroba ma odwrotny skutek i charakteryzuje się wyłącznie zaparciami. O chorobie można mówić, kiedy dolegliwości występują przynajmniej raz w tygodniu przez okres 3 miesięcy.
Co sprzyja rozwojowi zespołowi jelita drażliwego? Długotrwałe kuracje antybiotykami, nietolerancje i nadwrażliwości pokarmowe oraz przebyte infekcje jelitowe. Jak leczyć tą przypadłość? Jak informuje redakcja Women’s Health od 50 do 80% pacjentów czuje wyraźną poprawę po zastosowaniu specjalnej diety przepisanej przez lekarza. Czasem warto zrezygnować z glutenu. Dietetycy polecają stosować olejek z mięty pieprzowej, probiotyki i babkę płesznik.