Witaminę E można znaleźć w wielu produktach. W olejach: sojowym, słonecznikowym, szafranowym, z kiełków pszenicy i kukurydzianym. Zawierają ją również orzechy laskowe, ziemne, nasiona słonecznika oraz migdały i masło orzechowe. Bogate w witaminę E są także kiwi, mango, pomidory, szpinak i brokuły. Odgrywa ona wiele ważnych ról w organizmie. Jednak zbyt duże spożycie może prowadzić do komplikacji zdrowotnych. Można mówić nawet o przedawkowaniu.
Jak informuje Wprost, toksyczność witaminy E występuje wtedy, gdy jej nadmierna ilość gromadzi się w organizmie i powoduje komplikacje zdrowotne. Witamina E rozpuszcza się w tłuszczach i
działa jako przeciwutleniacz. Dzienna wartość (DV) dla witaminy E wynosi 15 mg na dzień. Górna granica którą większość ludzi wynosi 1000 mg.
Nadmierne spożycie witaminy E może powodować rozrzedzenie krwi, a nawet prowadzić do śmiertelnego krwawienia. Zakłóca również proces krzepnięcia krwi, co jest naturalną obroną organizmu przed nadmiernym krwawieniem po urazie. Dlatego właśnie nie należy przyjmować dużych dawek suplementów witaminy E.
Witamina E w rozsądnych ilościach może zmniejszać ryzyko chorób serca, niektórych nowotworów, problemów ze wzrokiem i zaburzeń mózgu. Jedną z jej kluczowych funkcji jest utrzymanie rozszerzonych naczyń krwionośnych i zapobieganie tworzeniu się skrzepów w naczyniach krwionośnych.