Kasza kukurydziana jest wytwarzana z ziaren kukurydzy. Zdobyła szczególne uznanie w Ameryce oraz w południowych regionach Europy. Także w Polsce cieszy się coraz większą sławą. Sprawdź, co można z niej przygotować.
W porównaniu z innymi kaszami kasza kukurydziana nie zawiera zbyt wielu minerałów i witamin, jednak to nie znaczy, że nie warto po nią sięgać. Wprost przeciwnie – nie posiada glutenu, jest lekkostrawna i ma subtelny, lekko słodki smak. Najczęściej serwuje się ją z rybami lub mięsem. Okazuje się, że jest też trafnym dodatkiem do innych specjałów i deserów. Co można z niej przygotować?
Kasza kukurydziana idealnie sprawdzi się jako samodzielne danie. Najlepiej będzie, jeśli przyrządzimy ją dzień wcześniej. Na następny dzień wystarczy ją jedynie podsmażyć lub podpiec.
Kasza kukurydziana na pierwszy posiłek
Jeżeli masz ochotę na lekki i pyszny posiłek, możesz zjeść ugotowaną kaszę kukurydzianą z ciepłym mlekiem. Pasuje do niej też pokrojone jabłko i miód. Ta smaczna i szybka przekąska jest znakomitą propozycją na śniadanie, kiedy zazwyczaj nie mamy zbyt wiele czasu na gotowanie.
Zapiekanka z kaszy kukurydzianej
Z kaszy kukurydzianej można przygotować szybki obiad. Ugotowaną kaszę trzeba umieścić w naczyniu żaroodpornym, dodać posiekane warzywa (np. ogórka, pomidora, bakłażana). Na wierzchu potrawy położyć mozzarellę lub starty żółty ser. Zapiekanka powinna piec się w piekarniku przez pół godziny. Temperatura pieczenia wynosi 200℃.
Frytki z kaszy kukurydzianej
Wielbiciele frytek mogą przygotować ich lekką wersję z kaszki kukurydzianej. Należy ją ugotować, trochę ostudzić i umieścić na płaskiej blaszce. Potem odczekać trzy godziny, aby masa stężała i wyciąć z niej frytki. Na końcu gotowe paski wystarczy obtoczyć w mące i usmażyć.
Przechowywanie ugotowanej kaszy kukurydzianej
Odsączoną z wody kaszę kukurydzianą należy przełożyć do szczelnego pojemnika i włożyć do lodówki. W optymalnych warunkach kasza spędzi nawet 2 dni.