Latem nic tak nie smakuje, jak dorodne, słodkie i soczyste czereśnie. Niestety sezon na nie dość szybko się kończy, zatem warto wiedzieć, w jaki sposób zachować ich wyjątkowy smak na dłużej. Najlepszą metodą jest ich mrożenie lub ususzenie. Dzięki tym obydwu formom przetwarzania czereśnie nie stracą swoich cennych wartości odżywczych.
Metody na zachowanie smaku czereśni
Suszenie
Suszone czereśnie to świetna, niskokaloryczna przekąska, którą można jeść osobno albo dodać np. do musli. Jeśli chcesz ususzyć czereśnie, najpierw je umyj i pozbaw pestek. Rozgrzej piekarnik do temp. 60℃. Wyłóż czereśnie na papier do pieczenia i wstaw do pieca na co najmniej 6 godzin. Gotowe owoce włóż do plastikowej torebki i przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu – w takiej formie przetrwają nawet rok.
Mrożenie
To jedna najprostszych metod na zachowanie smaku czereśni. Jeśli chcesz je zamrozić, na początku starannie umyj owoce, osusz, a na końcu usuń pestki i szypułki. Ułóż czereśnie na szerokiej blasze i umieść poziomo w zamrażalniku. Gdy się schłodzą, możesz przesypać je do osobnego woreczka.
Domowy dżem z czereśni – przepis
Czereśnie to owoce, z których możesz zrobić smaczny dżem. W tym przepisie nie używamy cukru, który jest niezdrowy. Zamiast tego wykorzystamy dwie aromatyczne przyprawy: kardamon i cynamon.
Składniki:
1,5 kg czereśni
sok z 1,5 cytryny
kardamon
sól
cynamon
Przygotowanie:
Umyte, pozbawione pestek i szypułek czereśnie podziel na 2 części. Pierwszą część zmiksuj na gładką masę, a po chwili wszystkie owoce przełóż do garnka. Dodaj do nich szczyptę cynamonu, kardamonu, soli oraz sok z cytryny. Czereśnie z przyprawami gotuj przez pół godziny na małym ogniu, mieszając regularnie. Gdy przestygną, przełóż je do większego słoika. Gotowy dżem nadaje się na kanapki bądź jako dodatek do naleśników czy deseru.