Najstarsze tatuaże na świecie powstały w starożytnym Egipcie. Jak poinformowała w czwartek brytyjska telewizja BBC, znajdują się one na dwóch egipskich mumiach, mężczyzny i kobiety, których wiek szacuje się na około 5 tysięcy lat.
Dokonane odkrycie obala dotychczas obowiązujący pogląd, że ozdabianie ciał tatuażami, wskazującymi na status społeczny noszącej je osoby, rozpoczęło się około tysiąca lat później, jak również, że były one stosowane wyłącznie przez kobiety.
Mumia mężczyzny została znaleziona około 100 lat temu. Z przeprowadzonych badań wynika, że Egipcjanin w chwili śmierci miał około 18-21 lat i zmarł po ciosie w plecy. Odkryte na jego ręce ciemne smugi badacze wzięli początkowo za znamię. Po badaniu skanerem okazało się, że są to tatuaże. Na jednym widnieje byk z długim ogonem i dużymi rogami, na drugim – owca grzywiasta z zakręconymi rogami i garbem na plecach.
Natomiast na mumii kobiety odkryto szlaczek w kształcie czterech liter „s”, a także motyw w kształcie pałeczek wykorzystywanych podczas tańców rytualnych. Do powstania tatuaży wykorzystano prawdopodobnie sadzę.
Obie mumie zostały zbadane metodą datowania radiowęglowego. Dzięki temu udało się ustalić, że para żyła między 3351 a 3017 r. p.n.e.