Badanie z 2018 roku opublikowane w PLOS One wskazuje, że statystyczny Amerykanin marnuje około pół kilograma żywności dziennie. Przeważnie jedzenie trafia do kosza tylko dlatego, że było przechowywane w niewłaściwy sposób, natomiast przyprawy nie są tu wyjątkiem. Jak je odpowiednio przechowywać?
Wszystkie produkty żywnościowe, w tym przyprawy mają wyraźny termin przydatności do spożycia. Czynnikami, które mogą skracać ten czas są m.in. światło słoneczne, powietrze, wilgotność i ciepło. Rozkładają bowiem substancje chemiczne nadające przyprawom ich zapach i smak, wskutek czego smaki tracą moc. Niektóre zioła i przyprawy mogą zjełczeć albo stać się pożywką dla pleśni, przez co natychmiast trzeba je wyrzucić.
Sposób na przechowywanie przypraw
Zioła i przyprawy należy trzymać w szczelnych pojemnikach (np. w słoikach z zakrętkami). Najlepiej postawić je w ciemnym i chłodnym miejscu (np. w szafce). Przechowywanie ziół w pojemnikach z plastiku już od pewnego czasu budzi sporo kontrowersji z uwagi na szkodliwe cząstki mikroplastiku.
Przypraw nie należy ustawiać w szafkach nad elementami grzewczymi, gdyż ciepło może przyspieszyć ich psucie. Identyczny rezultat może nastąpić w przypadku ich zamrażania. Co prawda, jest to dobra metoda na przedłużenie trwałości przypraw (zwłaszcza tych świeżych), ale warto pamiętać, aby pakować je próżniowo. Wilgoć panująca w zamrażarce może wpływać na rozwój bakterii lub pleśni oraz na zmianę smaku.