Rosół gości na naszych stołach zazwyczaj w niedzielę, lecz niekwestionowani amatorzy tego specjału przygotowują go nieraz jeszcze częściej. Potrawa stała się już kultowa. Choć nadal pojawiają się jej przeróbki i całkiem nowe warianty to niezmiennie większość ludzi sięga po tradycyjną recepturę. Tajemnica pysznego rosołu tkwi zarówno w doskonałym przepisie, jak i też w kilku innych detalach. Ogromne znaczenie ma to, czy zupę gotujemy pod przykryciem, czy bez.
Mimo że powstało mnóstwo przepisów na rosół, to wciąż najbardziej popularna jest wersja klasyczna. Nie ma co do tego wątpliwości, że podczas przygotowania tej zupy znaczenie mają nie tylko składniki (np. włoszczyzna, mięso), które powinny mieć wysoką jakość, lecz także poprawna strategia jej gotowania.
Czy rosół należy gotować pod przykrywką?
W trakcie gotowania rosołu nawet najdrobniejszy szczegół może mieć olbrzymie znaczenie. Na pewno wszyscy doświadczeni wyznawcy kulinariów je znają, ale niewykluczone, że ten artykuł czytają też osoby, które nie mają obeznania w kuchni i szukają cennych porad.
Po pierwsze, rosół musi się gotować pod przykryciem, lecz tylko do czasu zagotowania się wody. Później należy mocno przykręcić ogień, zdjąć przykrywkę z garnka i w ten sposób gotować bulion.
Jakie przyprawy idealnie pasują do rosołu?
Oprócz soli i pieprzu, do rosołu pasuje oczywiście ziele angielskie, liść laurowy i pachnący lubczyk. Magda Gessler do popularnej zupy dodaje bakteriobójcze i rozgrzewające goździki, a Ewa Wachowicz umieszcza w niej kawałek jabłka.