Biały barszcz i żurek to popularne i chętnie jadane, polskie zupy. Niektórzy czasem je mylą, ponieważ mają podobny wygląd, a nawet podobnie pachną i smakują. Czy wiesz, na czym polega różnica pomiędzy żurkiem i barszczem? Zdziwisz się, czym się różnią.
Różnice między białym barszczem i żurkiem nierzadko się zacierają. W każdym regionie trochę inaczej przygotowuje się te zupy, ich nazwy także zazwyczaj są mylone.
Czym różnią się od siebie żurek i barszcz biały?
Zasadnicza różnica między tymi potrawami polega na tym, że żurek robi się na zakwasie z mąki żytniej, a barszcz robi się na zakwasie pszennym. To powoduje, że żurek ma głębszy i kwaśniejszy smak.
Żur to zupa dość zawiesista i gęsta. Podczas jedzenia można wyrzucić w nim otręby z mąki razowej. Żur gotuje się przeważnie na wędzonce, dodaje się do niego też dużo czosnku. Ma bogaty, intensywny smak. Zwykle serwuje się go z ziemniakami, ale najczęściej z białą kiełbasą i jajkiem na twardo. Zupy tej zazwyczaj się nie zabiela.
Żurkiem bądź białym barszczem część osób nazywa lżejszą wersją żuru. Zupy te mają rzadszą konsystencję, doprawia się je przeważnie majerankiem i niewielką ilością czosnku. Barszcz biały przeważnie przyrządza się na zakwasie pszennym, ale można także użyć kwaśnego mleka lub soku z kiszonej kapusty. Danie to powinno być bowiem lekko kwaśne w smaku. Zresztą jak sama nazwa wskazuje, barszcz biały powinien być zabielany śmietaną. Zazwyczaj podaje się go z jajkiem, pieczywem oraz białą kiełbasą.
Przepis na zakwas
Do przygotowania zakwasu żytniego, wykorzystaj mąkę razową pełnoziarnistą typu 2000. Natomiast mąki pszennej (najlepiej z pełnego przemiału) użyj do przyrządzenia zakwasu pszennego. Do czystego słoika wsyp 3 łyżki mąki i wlej ok. 100 ml wody, zamieszaj. Słoik okryj gazą i odłóż w ciepłe miejsce. Kolejnego dnia do zakwasu wsyp 3 łyżki mąki i dodaj 100 ml wody, na końcu zamieszaj i odstaw w ciepłe miejsce. Identycznie postępuj przez kolejne pięć dni. Zakwas zacznie w tym czasie kisnąć – będzie wydzielał charakterystyczne pęcherzyki powietrza. Umieść go w lodówce i „dokarmiaj” raz w tygodniu (dodawaj 3 łyżki mąki i ok. 100 ml wody, powinna powstać gęsta masa). Taki zakwas możesz hodować nawet parę lat.