Klasyczna sałatka jarzynowa to jedno z ulubionych dań wielu smakoszy. Niektórzy przyrządzają ją w ilościach prawie hurtowych. Jednak jej przechowanie nie jest już tak łatwe, bo trzeba ją potem dość szybko zjeść.
Sałatka z majonezem w chłodziarce spędzić może tylko 2-3 dni. Po upływie tego czasu będzie się już niestety psuć, a my, jeśli ją spożyjemy, możemy nabawić się niestrawności. Dużo lepszym pomysłem jest przygotowanie mniejszej ilość jarzynowej. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość. Dlatego ujawniamy kilka sposobów, które pozwolą wydłużyć okres przydatności do spożycia sałatki.
Sałatka jarzynowa – jak przedłużyć jej trwałość?
Jeśli sałatka nie stoi w lodówce dłużej niż tydzień, można ją jeszcze bezpiecznie zjeść. Jest jednak pewna zasada – należy wymieszać jarzyny z musztardą bądź majonezem tuż przed jej podaniem. Ugotowane warzywa po 7 dniach spędzonych w warunkach chłodniczych wciąż będą smaczne, a spożycie ich nie powinno nikomu zaszkodzić. Jeśli jednak w potrawie znajduje się cebula lub jabłko, wtedy sałatka może zacząć się szybciej psuć. Jest to związane z przyspieszeniem procesów fermentacyjnych, więc najlepiej dodać je przed podaniem.
Zdaniem niektórych, jarzynowa z dodatkiem octu lub ogórka kiszonego może spędzić więcej czasu w chłodziarce, ale nie jest to do końca prawda. Chociaż produkty te mogą opóźnić fermentację warzyw, dodajemy ich zbyt mało, aby mogły zadziałać.