Garnki i akcesoria kuchenne coraz częściej wyrabia się z tworzyw trwałych, które nie wchodzą w reakcję z wodą i żywnością. Jeśli jednak dysponujecie sprzętami, na których występuje rdza, powinniście orientować się, jak ją usunąć. Podpowiadamy, jak pozbyć się rdzy z garnków żeliwnych.
W sklepach półki aż uginają się od preparatów zwalczających tłuszcz, zaśniedzenia czy rdzę z naczyń. Nie należą one do tanich środków, a w ich składzie jest zazwyczaj mnóstwo chemii. Jeżeli skorzystacie z domowych specyfików, które równie efektywnie usuwają rdzę, to zaoszczędzicie i będzie to bezpieczniejsze.
Prosty sposób na usunięcie rdzy z garnka żeliwnego
Jedna z metod zakłada użycie szorstkiej gąbki oraz sody oczyszczonej. Ciepłą wodę i sodę oczyszczoną połączcie ze sobą, aby powstała papka. Nanieście ją na gąbkę i trzyjcie nią zardzewiałą powierzchnię. Potem sodę zostawcie na garnku na mniej więcej 5 minut i opłuczcie naczynie ciepłą wodą.
Z zardzewiałą powierzchnią poradzi sobie też cytryna oraz sól gruboziarnista. Najpierw owoc przekrójcie na pół, posypcie go kryształkami soli i szorujcie nim zaśniedziałe lub zardzewiałe naczynie. Preparat z soku z cytrusa i soli nanieście na powierzchnię garnka i pozostawcie na parę minut, na sam koniec dobrze go spłuczcie.
Blask naczyniom przywrócicie także przy pomocy octu, soku z cytryny i folii aluminiowej. Najpierw folię zagniećcie w kulkę, zanurzcie ją w soku z cytryny i zetrzyjcie nią rdzę. Tak umyty sprzęt włóżcie do plastikowego naczynia, zalejcie octem i pozostawcie na parę godzin. Potem usuńcie możliwe resztki rdzy za pomocą gąbki oraz sody oczyszczonej.
Żeliwne garnki – porady
Naczyń tego typu nie należy zalewać wodą do odmoczenia czy myć w zmywarce, bo sprzyja to wystąpieniu rdzy. Żeliwne garnki najlepiej wyczyścić zaraz po użyciu i wytrzeć do sucha. Można także wetrzeć w nie niewielką warstwę oleju bądź oliwy, które ochronią je przed rdzą. Garnki, które mają tendencję do rdzewienia, warto przechowywać w przewiewnym i suchym miejscu.