Jesteście miłośnikami bananów? A czy kiedykolwiek po zjedzeniu białego miąższu owocu zastanawialiście się nad tym, czy jego skórka jest jadalna? Mnóstwo osób niemal za każdym razem ją wyrzuca, uważając, że jest to bezużyteczny odpad. Okazuje się jednak, że taka skórka jest całkowicie jadalna. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak ją wykorzystać w kuchni.
Banany należą do najpopularniejszych importowanych owoców w naszym kraju, które są dostępne w sklepach przez cały rok. Chętnie spożywamy je na przekąskę, wzbogacamy nimi także desery. Przeważnie jednak stosujemy tylko biały miąższ. Skórka stanowiąca 35% całego owocu, zazwyczaj trafia do kosza. Czy rzeczywiście nie nadaje się do jedzenia?
Czy skórkę od banana można zjeść?
Chociaż skórka od owocu przeważnie trafia do kosza, to okazuje się, że można ją bezpiecznie jeść. Nie znajdziemy w niej trujących substancji, a wprost przeciwnie – same wartości odżywcze i zdrowotne. Skórka od banana to bogactwo polifenoli. Są to związki, które hamują procesy starzenia się komórek, mają działanie przeciwzapalne i antynowotworowe. Popularny odpad zawiera także dużo błonnika, który przyspiesza metabolizm i wspomaga utratę masy ciała. Jednak nie należy z nim przesadzać, bo może się to skończyć rozwolnieniem.
Jak jeść bananową skórkę?
Do konsumpcji najlepiej nadaje się skórka z owoców ekologicznych, w której prawdopodobnie nie znajdziemy pestycydów. W przypadku bananów z uprawy konwencjonalnej lepiej przed użyciem porządnie je wyszorować. Warto dodać, że skórka bardzo dojrzała będzie też słodsza.
Bananową skórkę można jeść zarówno na surowo, jak i w formie smażonej, pieczonej lub gotowanej. Wraz z miąższem można dodać ją do chlebka bananowego, smoothie, koktajlu czy ciasta. Skórkę, a nawet całego banana można także mrozić. Co ciekawe, wśród wegan popularnością cieszy się smażona skórka banana, będąca zamiennikiem bekonu. Wzbogaca się nią sos boloński, przyrządza także curry i potrawy typu stir-fry z jej dodatkiem.