Zasadnicza służba wojskowa powraca! Po ok. 14 latach przerwy znów będzie można iść do wojska na kilkumiesięczne przeszkolenie wojskowe. Tym razem jednak służba w takim wymiarze będzie w pełni dobrowolna – zgłaszać mogą się ochotnicy. Wśród opcji przeszkolenia wojskowego pozostaje jeszcze wstąpienie do WOT oraz 1-miesięczna służba przygotowawcza, zwieńczona przysięgą.
„Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, Rosja zaatakowała Ukrainę i za naszą granicą toczy się wojna; najlepszą i najskuteczniejszą odpowiedzią na zagrożenia jest wzmocnienie polskich Sił Zbrojnych – mówił w sobotę w Kraśniku (woj.lubelskie) szef MON Mariusz Błaszczak, cytowany przez „Polsat News”.
W Kraśniku odbyła się inauguracja rozpoczęcia naboru do nowej zasadniczej służby wojskowej.
„Wejście w życie ustawy o obronie ojczyzny to bardzo ważne wydarzenie dla polskich sił zbrojnych. Wszyscy doskonale wiemy, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Te zagrożenia są realne – Rosja zaatakowała Ukrainę, za naszą granicą toczy się wojna” – powiedział minister.
Jak mówił minister – najskuteczniejszą obroną przed ewentualnością zagrożenia tym samym naszemu krajowi, jest wzmocnienie polskich Sił Zbrojnych. „Dlatego też zdecydowaliśmy o tym, by rozpocząć kampanię dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” – dodał.
Przywrócono zasadniczą służbę wojskową. Rekrutacja ruszyła 21 maja
21 maja rusza nabór do nowej zasadniczej służby wojskowej. Z okazji rozpoczęcia nowego-starego rodzaju służby w 32 miejscowościach odbywają się w tym dniu pikniki wojskowe, na których można dowiedzieć się szczegółów o rekrutacji, służbie i pooglądać sprzęt wojskowy – także ciężki. Co więcej, do w punktach informacyjnych na piknikach można od razu zapisać się do odbycia ZSW. Zgłoszenia przyjmuje także 70 punktów rekrutacyjnych w dawnych WKU.
Kandydaci mają ponadto do wyboru inne rodzaje służby wojskowej. Jako czynny żołnierz lub żołnierz rezerwy można realizować się pełniąc: zawodową służbę wojskową terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo – dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę).
Przy wyborze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, rekrut przejdzie przez dwa etapy służby: 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany).
„Naszym celem jest to, żeby wojsko polskie liczyło 300 tys., w tym 250 tys. żołnierzy zawodowych. (…) Chcemy też doprowadzić do tego, żeby jak najwięcej osób było przeszkolonych, a więc żeby jak najszersze było grono rezerwistów, ludzi, którzy wiedzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej, którzy potrafią posługiwać się bronią” – powiedział minister.