Awokado jest coraz popularniejsze nie tylko w sklepach, ale także w naszych kuchniach. Najwięcej smaku ma owoc dojrzały. Jeśli chcesz sprawdzić, czy awokado, po które sięgasz, takie właśnie jest, zwróć uwagę na jeden szczegół, a mianowicie obszar po szypułce.
Dojrzałe awokado – jak je rozpoznać?
W sprzedaży znajdziemy awokado w różnym stadium dojrzałe. Dziś wyjaśnimy wam, po czym poznać ten doskonały, idealny do jedzenia owoc. Ma on delikatny miąższ, kremową fakturę oraz łagodny, nieco orzechowy posmak. Jak trafić na takie właśnie awokado?
To bardzo proste wystarczy zerknąć na punkt po szypułce. Barwa tego obszaru zdradzi wam najwięcej. Jeżeli jest ona jasnozielona, to owoc jest niedojrzały. Żółtawa natomiast wskazuje, że macie do czyszczenia z produktem całkowicie dojrzałym. Jeśli zauważycie, że kolor miejsca po szypułce jest brązowawy, trzymacie w dłoniach przejrzały owoc.
Jeśli chcecie kupić owoc, który od razu będzie idealny do jedzenia, oceńcie go także dotykiem. Miękki, ale sprężysty owoc będzie miał kremowe wnętrze. Przyciśnijcie szczególnie punkt przy szypułce – w dojrzałym awokado powinien być on miękki. Wyznacznikiem dojrzałości owocu jest też wygląd skórki. Awokado, zależnie od odmiany, może mieć barwę ciemnozieloną albo ciemnofioletową (gatunek Hass) i bez ciemnych przebarwień. Te ostatnie, gdy są nikłe i nakrapiane mogą wskazywać, że produkt jeszcze nadaje się do zjedzenia. Jeżeli na skórce zauważycie pokaźne, ciemne skazy, lepiej zrezygnujcie z zakupu takiego owocu. W jego miąższu także będą występować znamiona, a dodatkowo nie będzie on zbyt smaczny.
Co z zrobić niedojrzałym awokado?
W takim przypadku najlepiej wstrzymać się kilka dni z konsumpcją. Twarde okazy nie są smaczne. A wystarczy tylko położyć owoce np. na parapecie i odczekać 2-3 dni, po tym czasie będą wręcz rozpływać się w ustach. Można także wypróbować metodę z bananem. Po zawinięciu w papierową torebkę awokado i banana ten pierwszy owoc dojrzeje w zaledwie 1-2 dni. Gdy natomiast nie chcecie jeść dojrzałego awokado natychmiast, włóżcie go do chłodziarki. Niska temperatura spowolni proces dojrzewania i ochroni owoc przed zepsuciem.