Patelnia to jeden z najczęściej używanych sprzętów w kuchni. Często smażymy na niej mięso, placki i przygotowujemy sosy do makaronu. Rzecz jasna im częściej się z niej korzysta, tym szybciej się ona zużywa. Jeśli jednak prawidłowo o nią zadbamy, to może posłużyć nam ona na wiele lat. Podpowiadamy, jak dbać o patelnię.
Przypalonej patelni nie wolno szorować za pomocą ostrych narzędzi czy silnej chemii. W ten sposób można łatwo uszkodzić nieprzywieralną powłokę – lepiej skorzystać z innych, bezpieczniejszych metod na przypaleniznę. Jedna z nich polega na wsypaniu na zimną patelnię kilku łyżek soli, a następnie zalania jej wodą. Wszystko odstawiamy na parę godzin, a najlepiej na dobę. Później myjemy naczynie gąbką z płynem do naczyń. Gdy jednak przypalenizna nie daje za wygraną, do mieszanki dodajemy kilka kropli płynu do naczyń i całość podgrzewamy.
Mocno przypalone akcesorium powinniśmy początkowo oczyścić za pomocą gąbki z powłoką ścierną. Następnie posypujemy je sodą oczyszczoną, a potem zalewamy octem i odstawiamy na kwadrans. Po upływie tego czasu na patelnię wlewamy gorącą wodę i czekamy kilka minut. Ten zabieg sprawi, że przypaleniznę będzie można zetrzeć gąbką z dodatkiem płynu do naczyń.
Użytkowanie patelni
Każdą patelnię po umyciu powinniśmy wytrzeć do sucha. Zamiast przechowywać je jedna w drugiej, lepiej jest je powiesić. W kontakcie z innym naczyniem łatwo bowiem zarysować delikatną powierzchnię patelni. Przyrządzając na niej potrawę na 2 dni, pamiętajmy, aby nie trzymać żywności na patelni ceramicznej. Jej trwały kontakt z dość słonym daniem, może naruszyć ceramiczną powłokę. Jeśli smażymy na patelni aluminiowej, stosujmy łagodne przyrządy, np. wykonane z drewna. Tę patelnię łatwo jest zarysować, identycznie jak patelnię teflonową. Nigdy nie należy zalewać zimną wodą gorącej patelni, a do mycia naczynia można przystąpić dopiero wtedy, gdy ostygnie.