Karminadle to tradycyjna potrawa rodem ze Śląska. Mięso mielone z karkówki lub łopatki wieprzowej odznacza się wyjątkowo soczystym wnętrzem. Skórka kotletów jest natomiast chrupiąca. Dzięki smażeniu na smalcu karminadle są wyraziste w smaku. Jak przygotować to klasyczne, śląskie danie?
Karminadle to znakomity pomysł na pożywny i wyśmienity rodzinny obiad. Kotlety zawsze warto robić z porcji świeżego, samodzielnie zmielonego mięsa, gotowe mięsa mielone dostępne w sklepach nie są tak smaczne i aromatyczne.
Do masy mięsnej koniecznie dodaj większą cebulę – nada ona cudownego, intensywnego aromatu całemu dniu. Warzywo możesz pokroić drobno nożem albo zetrzeć na tarce, przez co dużo lepiej połączy się z mięsem, a każdy kotlecik będzie tak samo pyszny. Kotlety możesz podać z ziemniakami, ćwikłą, mizerią lub inną surówką. Każdy wariant potrawy smakuje rewelacyjnie i znika z talerzy momentalnie.
Śląskie karminadle – jak je przygotować?
Składniki:
duże jajko
500 g łopatki lub karkówki wieprzowej
1/3 szklanki mleka
duża cebula
pieprz, sól
czerstwa bułka pszenna
smalec do smażenia
bułka tarta do panierowania
Wykonanie:
Wieprzowinę mielimy dwa razy w maszynce, przekładamy do naczynia. Cebulę obieramy i ścieramy na tarce, potem dodajemy ją do mięsa. Czerstwą bułkę moczymy w mleku, a gdy już zmięknie, odciskamy ją i wrzucamy do pozostałych składników.
Masę na karminadle doprawiamy pieprzem, solą, wbijamy jajko i powtórnie mieszamy. Następnie formujemy z niej kotlety, które zaraz potem obtaczamy w bułce tartej. Na patelni rozpuszczamy porządną porcję smalcu, smażymy mięso po ok. 15-20 minut, aż się zrumieni, obracamy każdy kotlecik w trakcie smażenia. Gotową potrawę umieszczamy na ręczniku papierowym, aby usunąć nadmiar tłuszczu. Serwujemy z ulubionymi dodatkami. Smacznego.