Mało kto jest sobie w stanie wyobrazić codzienne gotowanie bez dodatku tłuszczu. Często na nim smażymy, z dodatkiem oleju robimy sosy do surówek, a masło trafia na nasze pieczywo. Także do zupy niekiedy dorzucamy trochę tłuszczu. Dziś dowiecie się, jak przechowywać oleje i tłuszcze, aby jak najdłużej zachowały swoje właściwości. Oto najważniejsze wskazówki.
Jak przechowywać oleje?
W wielu domostwach olej stoi na kuchennym blacie. Gdy używa się go bardzo często, rzeczywiście, bez sensu wydaje się chowanie go do szafki. Jednak należy to robić. Dlaczego? Ponieważ w olejach znajduje się sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezwykle wrażliwe na niesprzyjające zmiany.
Nie lubią światła, dostępu powietrza i zbyt wysokiej temperatury. Pod wpływem któregokolwiek z tych czynników zachodzą w nich reakcje, które mogą wpłynąć nie tylko ich walory smakowe, ale także na nasze zdrowie. W takich warunkach tłuszcze mogą po prostu jełczeć, dodatkowo zawiązują się w nich wolne rodniki, w rezultacie nabierają lekko gorzkiego posmaku. Jeśli postawimy je w miejscu, gdzie będą miały nieograniczony dostęp do światła, wówczas doprowadzimy do rozpadu obecnej w nich witaminy E, która jest bardzo cenna dla naszego zdrowia.
Dlatego też oleje trzeba przechowywać z dala od światła. Służy im ciemna, szczelna butelka, którą najlepiej umieścić w szafce. Istotne jest także, aby nie trzymać tłuszczów w zbyt wysokiej temperaturze, optymalna jest dla nich temperatura pokojowa, warto więc unikać szafek ulokowanych nieopodal piekarnika czy kaloryfera. Co więcej, butelka powinna być dokładnie zamknięta, aby zmniejszyć kontakt z tlenem.
Olej kokosowy, który zazwyczaj ma stałą formę, można trzymać w temperaturze pokojowej. W ciemnym miejscu postoi nawet kilka miesięcy.
Jak przechowywać inne rodzaje tłuszczów?
Odpowiednim miejscem do przetrzymywania margaryny i masła jest lodówka. Dobrze, jeśli będą znajdowały się w szczelnym opakowaniu, które ograniczy dostęp tlenu. Tłuszcze zapakowane przez producenta można przechowywać według daty widocznej na opakowaniu. Margarynę po otwarciu trzeba zużyć w ciągu miesiąca, a masło w ciągu 2-3 tygodni. Przechowywania w chłodziarce wymaga również olej lniany, smalec oraz masło klarowane. Ten pierwszy jest bardzo podatny na działanie otoczenia, najlepiej zużyć go w ciągu 2-3 tygodni od momentu otwarcia.