Po 15 latach badań uczeni ogłosili w poniedziałek wyniki badań nad chińską cywilizacją. Zgodnie z nimi liczy ona sobie 5,8 tys. lat, zaś jej rozwój nastąpił 3,8 tys. lat temu.
Badania finansowane przez rząd w Pekinie rozpoczęły się w 2001 roku. Uczestniczyło w nich ponad 70 różnego rodzaju instytucji i placówek badawczych pracujących pod kierownictwem wydziałów archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych i Uniwersytetu Pekińskiego.
– Przez długi czas brakowało materialnych dowodów i usystematyzowanej wiedzy na temat źródeł i wczesnego rozwoju cywilizacji Wschodu, których przedstawicielem są starożytne Chiny – powiedział na konferencji prasowej chińskiego rządu, na której ogłoszono wyniki badań, wicedyrektor państwowego biura ds. dziedzictwa kulturowego Guan Qiang.
Guan poinformował, że pierwsze oznaki cywilizacji pojawiły się 5,8 tys. lat temu na terenach wokół Rzeki Żółtej, Rzeki Jangcy i Zachodniej Rzeki Liao. Inne części Chin zaczęły wchodzić w ten etap rozwoju cywilizacyjnego 5,3 tys. lat temu, natomiast około ok. 3,8 tys. lat temu na obszarze centralnych Chin powstała bardziej dojrzała kultura, która zaczęła oddziaływać na okoliczne tereny.
Guan zauważył, że w trakcie swojego rozwoju cywilizacja chińska korzystała także z istotnych wpływów innych kultur, od których przejęła metody uprawy pszenicy, hodowli owiec czy obróbki brązu, a następnie rozwinęła je.