Zastanawiacie się, czy białą czekoladę można określać mianem „czekolady”? Dziś pomożemy wam rozwikłać tę nurtującą zagadkę. Zapoznajcie się z definicją „czekolady”, mocnymi i słabymi stronami czekolady białej, deserowej oraz mlecznej. Wtedy będziecie mieć pewność, który produkt kupować.
Czekolada jest jednym z najzdrowszych łakoci. Poza cukrem i tłuszczem zawiera także wartościowe składniki (np. magnez). W sklepach znajdziemy wiele rodzajów czekolad, które różnią się od siebie m.in. procentową zawartością kakao, cukru czy innych składników. Nasuwa się więc pytanie: czy każda czekolada jest tak samo zdrowa? A co z białą czekoladą – czy można ją w ogóle nazywać „czekoladą”? Wyjaśniamy.
Czy biała czekolada może być nazywana „czekoladą”?
Zazwyczaj na opakowaniu białej czekolady umieszczone jest hasło: „czekolada”, ponieważ akceptuje to rozporządzenie Unii Europejskiej. Według niego biała czekolada jest jednym z jej rodzajów, bo zawiera minimum 20% tłuszczu kakaowego oraz cukier, składniki mleczne i zaakceptowane przez dyrektywę substancje dodatkowe. Zastrzeżenia budzi oczywiście barwa wyrobu, która wcale nie jest czekoladowa, a to dlatego, że w białej czekoladzie na próżno szukać odtłuszczonej miazgi (masy) kakaowej. Pominięcie tego produktu ma także wpływ na smak całego przysmaku.
Aczkolwiek biała czekolada zawiera pewien składnik kakaowca, a mianowicie masło kakaowe i z tego powodu jest zaliczana do czekolad. Co prawda, miejsce składników kakaowca, czyli proszku i miazgi, które zawierają ciemne czekolady, wypełnia w niej cukier i tłuszcz, a to sprawia, że artykuł ten w porównaniu z czekoladą deserową – jest bardziej kaloryczny.
Ponieważ biała czekolada zawiera więcej mleka, cukru oraz tłuszczu, ma bardziej kremowy, mleczny smak, bez domieszek goryczki pochodzących z ziaren kakao. Dlatego mogą po nią bez obaw sięgać ludzie wrażliwi na kofeinę – w białej czekoladzie jej nie ma. Ale z powodu proszku kakaowego i miazgi kakaowej biała czekolada nie ma działania antyoksydacyjnego.
Ciemna i biała czekolada – czym się od siebie różnią?
Jednym z podstawowych składników czekolady są ziarna kakaowca. Powstaje z nich miazga kakaowa, z której da się wydobyć tłuszcz zwany masłem kakaowym. Cała reszta to beztłuszczowa masa kakaowa, czyli proszek kakaowy.
Ciemna czekolada składa się głównie z masła kakaowego, proszku kakaowego i cukru. W czekoladzie mlecznej znajdziemy za to więcej składników mlecznych, dzięki czemu ma ona bardziej delikatny smak i aksamitną fakturę.
Ciemna czekolada zawiera składniki, które zmniejszają ciśnienie krwi, oddziałują korzystnie na układ krążenia i poprawiają samopoczucie. Na dodatek obecne w niej przeciwutleniacze spowalniają starzenie i działają przeciwnowotworowo. Biała czekolada niestety nie ma takich właściwości.