REKLAMA
ShareInfo.plKulinariaJak usmażyć najlepsze racuchy? O tej czynności wiele osób zapomina

Jak usmażyć najlepsze racuchy? O tej czynności wiele osób zapomina

smażenie racuchów.
fot. screen Youtube / Hausgemachte Rezepte

Istnieją takie dania, które sprawiają wiele trudności w przygotowaniu nie dlatego, że sama receptura jest zawiła, ale ze względu na obecne w nich sentymenty. Każdy z nas ma zakodowany idealny model racucha, który powinien być puszysty i lekko obsypany cukrem pudrem, dokładnie taki, jaki kiedyś podawała nam babcia lub mama. Jak skopiować ten wzorzec? Dziś zdradzimy kilka sztuczek, dzięki którym wasze racuchy zawsze się udadzą.

REKLAMA

Praktycznie każdy kraj może poszczycić się swoim placuszkiem. Amerykanie smażą puszyste pancakes, a Francuzi cienkie crepes. W Rosji rządzą bliny z mąki gryczanej, a Litwa słynie z pysznych syrników, które powstają z tłustego białego sera. My także mamy się czym pochwalić – Polskie racuchy cieszą się ogromną popularnością. To klasyczny specjał, dawniej smażony w okresie karnawału albo jako tanie i szybkie danie obiadowe. Obecnie w rankingu popularności często ustępuje miejsca wynalazkom z zagranicy. Niesprawiedliwie! Prawidłowo usmażony racuch jest puszysty, aromatyczny i delikatnie słodki. Osoby, które nie mają w smażeniu tych uwielbianych placuszków takiego talentu, jak nasze babcie, powinny mieć na uwadze kilka podstawowych zasad.

Racuchy na drożdżach

Ciasto drożdżowe, niezależnie od tego, czy przeznaczone jest na pączki, drożdżówki czy właśnie na kultowe racuchy, powinno mieć odpowiednią ilość czasu, aby móc wyrosnąć. Gdy używamy suchych drożdży, sprawa wygląda prościej – musimy je tylko wsypać wprost do mąki. Jeśli jednak mamy świeże drożdże, powinniśmy je wcześniej nakarmić, a więc przyrządzić zaczyn. Wtedy łączymy je z ciepłym mlekiem (ale nie gorącym!), wsypujemy odrobinę mąki i łyżeczkę cukru, wszystko mieszamy i odstawiamy na kilka-kilkanaście minut. Konsystencja gotowego ciasta powinna być dosyć gęsta i jednolita. Przykrywamy je wtedy ściereczką i odstawiamy na 60 minut w ciepłe miejsce, aby zwiększyło objętość. Ta czynność jest niezbędna, w przeciwnym razie racuchy będą się rozlewać na patelni i w rezultacie wyjdą zwarte i mało apetyczne.

Smażenie racuchów

Racuchy, podobnie jak pączki należy smażyć w dość głębokim tłuszczu. Odpowiednia będzie szeroka i stosunkowo głęboka patelnia. Placuszki układamy na dobrze rozgrzanym oleju, ale nie powinien on być też zbyt gorący, bo wtedy ciasto błyskawicznie i zbyt mocno spiecze się z zewnątrz. Natomiast zbyt chłodny tłuszcz przeniknie do ciasta, sprawiając, że wyjdzie ono gumowate i niezbyt smaczne.

REKLAMA

Racuchów nie należy też rozmieszczać na patelni zbyt ciasno. Niestety wiele osób o tym zapomina. Placuszki powinny mieć trochę wolnego miejsca, aby podrosnąć podczas obróbki cieplnej. Po usmażeniu placków z każdej strony na złoty kolor wykładamy je na papierowy ręcznik, aby oddały nadmiar oleju. Na końcu oprószamy je cukrem pudrem i od razu podajemy. Lepiej ich nie przechowywać, bo wtedy tracą chrupkość i nie są tak smaczne, jak zaraz po usmażeniu.

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA