Czy kiedykolwiek przyrządzaliście powidła śliwkowe bez mieszania? Jeśli sądzicie, że w trakcie gotowania śliwki będą przywierać, będziecie zaskoczeni. Przełóżcie owoce cukrem i odstawcie na pół doby, aby uwolniły sok – ochroni on przetwór przed przypalaniem się. Możecie sami się o tym przekonać – przygotowując powidła śliwkowe z poniższą instrukcją, wcale nie będziecie musieli ich pilnować.
Na pewno zetknęliście się z niejedną recepturą na powidła śliwkowe, w której podano, że należy je przynajmniej raz zamieszać. Ma to na celu ochronić owoce przez przywieraniem do dna naczynia, w którym są smażone. Na szczęście mamy do dyspozycji ten rewelacyjny przepis, który wcale nie wymaga od nas regularnego mieszania specjału i pilnowania, aby nie przywarł.
Jak przyrządzić pyszne powidła śliwkowe bez mieszania?
Składniki:
400 g cukru
3 kg śliwek, najlepiej węgierek
1 płaska łyżka octu
Przygotowanie:
Prace nad powidłami warto rozpocząć wieczorem. Śliwki umyj i usuń z nich pestki. Na dno garnka wrzuć małą ich porcję i zasyp ją niewielką warstwą cukru. Ułóż następną porcję owoców i słodkich kryształków. Czynności powtarzaj do momentu, aż skończą się składniki. Wierzch polej octem, garnek (bez przykrywki) odstaw na 12 godzin. Następnego dnia gotuj powidła ok. 5 godzin na małym gazie, a pod koniec chochlą zbierz nadmiar płynu. Mieszaj i oceniaj gęstość. Gorące owoce przenieś do słoików, które wcześniej dobrze umyj i wyparz. Wypełnione naczynia solidnie zakręć i postaw do góry dnem. Możesz także zapasteryzować je np. w garnku z wodą.
Wskazówka
Pod koniec obróbki cieplnej możesz wzbogacić śliwki o mielony cynamon, imbir lub kardamon. Otrzymasz w ten sposób bardzo aromatyczny wariant przetworu, doskonały do ciast czy innych specjałów.
Inne sprawdzone receptury na owocowe przetwory znajdziesz na naszej stronie. Polecamy przepis na dżem porzeczkowy i mus jabłkowy.