Zrobiłeś na obiad gołąbki, ale po smacznym posiłku okazało się, że wiele z nich zostało niedojedzonych? Zastanawiasz się jak przedłużyć ich trwałość? Chociaż zawiniątka można zamrozić, to pozostaje dylemat: co zrobić z sosem? Czy też można go zamrozić? Podpowiadamy.
Czy sos do gołąbków można mrozić?
Gołąbki można mrozić na dwa sposoby. Pierwszy polega na mrożeniu ugotowanej potrawy, a więc ugotowane gołąbki odstawiamy do wystygnięcia, a potem wkładamy w specjalne pojemniki lub woreczki do zamrażania. Jednak musimy pamiętać, żeby każdą sztukę umieścić w osobnym woreczku. W ten sposób nie posklejają się, a po wyjęciu z zamrażarki nie utracą ładnego kształtu.
Druga metoda opiera się na mrożeniu surowych gołąbków. Jeżeli zamierzamy mrozić zawiniątka, najlepiej uczyńmy to przed gotowaniem. Po zawinięciu farszu w sparzone liście kapusty, od razu pakujemy pojedyncze sztuki w odpowiednie pojemniki bądź woreczki.
Czy gołąbki można mrozić w sosie?
Tak, ugotowaną potrawę można zamrozić także w sosie. Jednak warto dodać, że po rozmrożeniu małej zmianie może ulec smak i faktura dania. Wobec tego najlepiej zamrażać gołąbki i sos oddzielnie. Po odmrożeniu obydwu produktów można je śmiało połączyć. Sos do gołąbków należy zamrażać w specjalnych pojemnikach albo woreczkach. Trzeba pamiętać, aby po rozmrożeniu nie wkładać potrawy do zamrażalnika ponownie.
Rozmrażanie
Gołąbki można rozmrozić na różne sposoby. Szybko i sprawnie zrobimy to w kuchence mikrofalowej. Umieszczamy je w naczyniu wypełnionym niedużą ilością wody (płyn powinien zakrywać danie do połowy), po czym ustawiamy funkcję rozmrażania i czekamy parę minut. Gołąbki odmrozimy także poprzez gotowanie ich na parze lub tradycyjnie – w garnku na średniej mocy ognia. Jeśli specjał został zamrożony wraz z sosem, można rozmrozić go na patelni. Układamy potrawę na patelni z odrobiną oleju, przykrywamy i podgrzewamy na niewielkim gazie.