Jak przechowywać cebulę? Zdradzamy niezawodny patent

cebula
fot. Pixabay

Do sałatek, farszy, śledzi, czy zup – cebula ma wiele zastosowań, dlatego wszyscy mamy ją w domu. Wielbiciele tego warzywa z reguły kupują go w dużych opakowaniach (workach). Jak przechowywać cebulę, aby zachowała świeżość na dłużej? Czy posiekane warzywo można trzymać w lodówce? A co z jej wyrazistym aromatem? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

REKLAMA

Jak przechowywać cebulę?

Cebula to jedno z bardziej wytrzymałych warzyw. Jeśli chcemy, aby długo zachowała świeżość, połóżmy ją w przewiewnym miejscu. Nie należy wkładać jej do chłodziarki ani trzymać w szczelnym pudełku. Panujące tam warunki sprawiają, że warzywo szybciej zaczyna pleśnieć, a takie nie będzie nadawało się do jedzenia.

Dla cebuli trzeba znaleźć chłodne, zacienione i wentylowane miejsce, np. w piwnicy, garażu czy spiżarni. Tam cebula może zachować świeżość nawet do 4 tygodni. Warzywo najlepiej umieścić w otwartym koszu albo torbie siatkowej, lepiej zrezygnować z plastikowej torebki. Odpowiednia będzie drewniana skrzynka.

Dlaczego cebuli lepiej nie przechowywać w lodówce?

Schłodzona cebula w szybkim czasie staje się miękka, soczysta i rozmoczona. Dzieje się tak, ponieważ obecny w niej cukier złożony (skrobia) przeistacza się w proste cząsteczki cukru. Cebula błyskawicznie wchłania wilgoć, więc nie należy trzymać jej w chłodziarce, tylko w suchym miejscu.

REKLAMA

A co z pokrojoną cebulą?

Pozbawione łupin cebule zachowają świeżość do 10-14 dni (trzymane w lodówce), natomiast posiekane w kostkę zwykle tracą świeżość po 7-10 dniach. Rozdrobnione warzywo najlepiej umieścić w zamkniętym pojemniku bądź plastikowej torbie w chłodziarce.

Przechowywanie połówki cebuli

Przekrojoną cebulę można swobodnie przechowywać przez parę dni – nie powinna zwiędnąć ani zgnić. Aby tak się nie zdarzyło, trzeba zawinąć ją starannie w folię aluminiową i włożyć do lodówki. Folia uniemożliwi przedostawanie się niepożądanej woni na inne produkty spożywcze w lodówce.

Jak sprawdzić, czy cebula się psuje?

Warto zwrócić uwagę na jej wygląd. Czarne, szare lub brunatne plamy oraz gładkie, puszyste narośla to oznaki psucia. Niekiedy obecność śluzu także świadczy o tym, że drobnoustroje karmią się cukrem i komórkami cebuli.

Podziel się: