Nieodpartą kwintesencją polskiej kuchni jest bigos. Mimo że jest dość ciężkostrawny, to uwielbiamy jego smak. Robi się go z niewyszukanych składników. Jednak warto postawić na jeden, cudowny dodatek, który polepszy jego smak.
Bigos to potrawa, bez której nie istnieją żadne święta, lecz z wielkim entuzjazmem jedzony jest także na co dzień. Znakomicie sprawdzi się na chłodne dni lub na spotkanie przy ognisku. Jest pożywny, doskonale syci i rozgrzewa.
Najlepszy dodatek do bigosu
W bigosie nie może zabraknąć oczywiście kiszonej kapusty. Jednak w klasycznych przepisach dla zbalansowania kwaśnego smaku należy dodać do potrawy także świeżą, białą kapustę. Niektórzy jednak rezygnują z dodatku świeżego warzywa, a jeśli kiszona kapusta ma mocny kwaśny smak, po prostu ją płuczą. Nie jest to jednak najlepszy sposób, ponieważ danie traci wtedy smak.
Dla zrównoważenia kwaśnego smaku i podkręcenia smakowitości warto dodać do potrawy trochę miodu – wystarczą 1-2 łyżki pod koniec gotowania. Zamiast niego można dodać też rodzynki albo suszone śliwki. Jednak pozostawiają one w daniu lekko owocowe nuty, co nie wszystkim odpowiada.
Pozostałe dodatki
W bigosie ważne jest również mięso. Najlepsza będzie wieprzowina, gdyż obecny w niej tłuszcz jest wspaniałym nośnikiem smaku. Koniecznym dodatkiem jest też wędzony boczek i kiełbasa (wystarczy niewielka ilość). Nadadzą one potrawie smaku wędzonki, co jest bigosie bardzo pożądane. Oprócz mięsa warto dodać także zeszkloną, lekko przyrumienioną cebulę oraz trochę leśnych grzybów. Te ostatnie muszą być namoczone, podgotowane i wraz z wywarem dodane do dania. Natomiast, jeśli chodzi o przyprawy do bigosu, warto postawić na: kminek, listek laurowy, majeranek, pieprz i ziele angielskie. Dzięki nim potrawa będzie bogatsza w smaku, a do tego lżej strawna.