Rozpoznanie zepsutej kapusty kiszonej jest prostsze, niż ci się wydaje. Chociaż to smakowite warzywo jest bardzo zdrowe, to gdy nie jest pierwszej świeżości, może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. W jaki sposób sprawdzić, czy kapusta kiszona nadal nadaje się do jedzenia? Sprawdź!
Kiszona kapusta to znakomity dodatek do surówek, zup czy zapiekanek. Jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Nie każdy wie, że to najlepszy probiotyk, który można własnoręcznie przygotować.
Po tym rozpoznasz zepsutą kapustę kiszoną
Nieświeże warzywo rozpoznasz po kolorze. Jeśli kapusta jest szara, prawdopodobnie zaczęła się już psuć. Aby mieć większą pewność, otwórz pojemnik, w którym ją trzymasz. Jeśli ulotni się z niego przenikliwy aromat, kiszonka jest nieświeża. Warto też zerknąć na zalewę, w której znajduje się kiszone warzywo. Jeżeli zauważysz bąbelki lub pieniącą się solankę – masz powody do niepokoju. Taki produkt powinien jak najszybciej trafić do kosza.
Co się stanie, gdy zjemy zepsutą kapustę kiszoną?
Objawy zatrucia zazwyczaj występują po upływie kilku godzin, a nawet kilku dni od momentu spożycia zepsutego produktu. Zatruciu pokarmowemu na ogół towarzyszą:
wzdęcia,
biegunka,
słabość i ogólne zmęczenie,
wymioty,
dezorientacja,
gorączka.
Jeśli dojdzie do zatrucia kapustą kiszoną, należy pić dużą ilość płynów, gdyż istnieje ryzyko odwodnienia. Aczkolwiek większe niebezpieczeństwo grozi osobom uczulonym na pleśń. Wówczas może dość nawet do szoku anafilaktycznego, którego charakterystycznym objawem jest lekko niebieskawa skóra między nosem a wargami. W takim przypadku trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie.