Jak zazwyczaj przechowujecie chleb? Okazuje się, że dzięki 2 czynnikom produkt zachowa świeżość na dłużej i nie spleśnieje. Co zatem zrobić, aby ochronić pieczywo przed obsychaniem i rozwojem pleśni? Podpowiadamy.
Jak przechowywać chleb?
Chleb sam w sobie jest odrobinę wilgotny. Jeżeli zapakujemy go w folię, to wilgoć zacznie obsadzać się na powierzchni bochenka i w ten sposób może on szybciej pleśnieć. Z tego powodu – nawet jeśli producent umieścił chleb w plastikowy woreczek – powinniśmy go potem przełożyć do innego opakowania. Idealnie sprawdzi się bawełniana bądź lniana torebka materiałowa. Dostęp do powietrza nie będzie całkowicie zablokowany, a jedynie ograniczony, przez co bochenek nie będzie obsychał i nie zrobi się twardy. Pieczywo może też trafić do chlebaka.
Ważna jest również temperatura przechowywania pieczywa – optymalna to taka w przedziale od 18 do 22°C. Składowanie chleba w lodówce, czy nieopodal kuchenki – gdzie z reguły jest ciepło – nie jest dobrym pomysłem.
Jak wybrać dobry chleb?
Pieczywo wyprodukowane z naturalnych składników będzie dłużej świeże. Najlepiej wybrać się do piekarni i sięgnąć po bochenek bez substancji konserwujących czy poprawiających smak. Nie warto kupować produktów z ciasta mrożonego, które można zazwyczaj znaleźć w sklepach wielkopowierzchniowych – takie wyroby już na następny dzień mogą stracić część smaku.
Największymi wartościami zdrowotnymi i trwałością odznacza się pieczywo z mąki żytniej, upieczone na zakwasie. Jeśli jednak nie lubimy jego smaku, sięgnijmy po jasny chleb czy bułki, które przygotowuje się na drożdżach. Należy tylko pamiętać, że taki asortyment pieczywa wysycha znacznie szybciej. Jeżeli wiemy, że nie spożyjemy całego chleba na raz, to najlepiej go pokrójmy i zapakujmy w hermetyczne woreczki, a potem włóżmy do zamrażarki.