Asparagus pierzasty to popularna roślina doniczkowa. Przypomina paproć, ale wymaga nieco innej pielęgnacji. Jak o niego zadbać? Co zrobić, gdy żółknie? Poznaj metody uprawy tej rośliny. Dzięki temu będzie pięknie się rozwijać.
Asparagus pierzasty przez cały rok powinien rosnąć w domu. Preferuje pomieszczenia chłodne i wietrzone. Odpowiednia temperatura uprawy rośliny to około 8°C w zimie i 12-18°C w lecie. Pod wpływem zbyt wysokiej temperatury w mieszkaniu Asparagus żółknie, a igiełkowate gałęziaki zaczynają oblatywać. Roślina najlepiej rozwija się na uniwersalnym podłożu do roślin doniczkowych.
Przycinanie, podlewanie i nawożenie Asparagusa
Kluczowe w uprawie tej rośliny jest nawadnianie. Zarówno zalanie bryły korzeniowej, jak i przesuszenie przyczynia się do żółknięcia i oblatywania gałęziaków. Warto podlewać ją ok. 2-3 razy w tygodniu, tak aby gleba w doniczce była lekko wilgotna. Asparagusowi sprzyja duża wilgotność powietrza oraz regularne zraszanie. Sadzonkę można zasilić rozcieńczonym nawozem do roślin zielonych w okresie wegetacji – co dwa tygodnie. Warto pamiętać o systematycznym podcinaniu dolnych gałęzi.
Co zrobić gdy Asparagus gubi liście?
Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Jeżeli roślina przebywa w miejscu bardzo oddalonym od okna, to może mieć problem z niedoborem światła. Asparagusa należy wtedy przemieścić bliżej jego źródła. Inną przyczyną może być też za ciasna doniczka albo zbyt wilgotne podłoże. Warto przesadzić go do innej doniczki. Po 2 tygodniach sadzonce można zafundować nawóz dla gatunków zielonych.
Czytaj również: Dodaj to do doniczki. Sansewieria natychmiast ożyje.