Sansewieria
fot. screen Youtube / Plant and Planting

Sansewieria jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Dekoruje parapety wielu pomieszczeń i jest dość prosta w uprawie. Ma długie ozdobne liście i pasuje do różnych wnętrz. Ludzie, którzy ją mają, chcą, aby cudownie rozrastała. Jak więc dbać o sansewierię, aby wypuszczała świeże listki?

Sansewieria (wężownica) to wyjątkowy kwiat. Jest łatwa w uprawie, będzie zdrowo się rozwijać – zarówno w cieniu, jak i w słońcu, nie trzeba jej też systematycznie nawadniać. Mało tego, zbyt częste podlewanie mogłoby jej nawet zaszkodzić! Poza tym:
-absorbuje nadmiar wilgoci (wysoki poziom wilgoci sprzyja rozwojowi grzybów w domu),
-wychwytuje substancje toksyczne znajdujące się w rozmaitych farbach czy klejach,
-w nocy wytwarza tlen i oczyszcza powietrze z dwutlenku węgla,
-wpływa korzystnie na układ odpornościowy i oddechowy,
-neutralizuje toksyny (ksylen, trójchloroetylen), które wywołują bóle głowy, nudności czy bezsenność,
-sprzyja alergikom.

Jak dbać o sansewierię?

Jeżeli wężownica ma za małą doniczkę, to po pewnym czasie może ją nawet rozsadzić. Roślina nie wymaga szczególnej opieki, ale warto co pewien czas wesprzeć ją domową odżywką. Jaką?

Co najlepiej wspomoże rozwój wężownicy?

Dobrą kondycję zapewnią roślinie skorupki kurzych jajek. Zawierają dużo wapnia, cynku, krzemu, miedzi i selenu – a więc wszystkich tych substancji, których liście bardzo potrzebują.

Przyrządź tę naturalną odżywkę na dwa sposoby:

Najpierw ugotuj jajka, a potem je obierz. Skorupki pokrusz i wrzuć do doniczki z wężownicą. Po upływie pewnego czasu dostrzeżesz, że jej liście są bardzo soczyste, a ich barwa jest wyrazistsza.

Możesz też przegotować wodę i zalać nią skorupki. Wszystko odłóż w ciemne i zimne miejsce na 14 dni. Potem odcedź mieszankę i gotowe. Podlewaj nią swoją roślinę. Taki nawóz poprawi jej kondycję i sprawi, że szybko wypuści nowe listki.

Zobacz też: Podlewaj tym paprotkę. Odżyje i będzie rosła jak szalona.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę