Podczas uprawy borówki amerykańskiej zawsze powinniśmy pamiętać o nawożeniu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że krzew do odpowiedniego wzrostu musi mieć kwaśne podłoże o niskim odczynie pH, a początek wiosny to najlepszy moment, aby zadbać o rośliny w naszych ogrodach. Jakie zabiegi wykonać, żeby borówka była zdrowa, a latem wydawała obfite plony?
Jeśli chcemy, aby w sezonie krzew pełen był słodkich owoców, to właśnie teraz powinniśmy go zasilić. To jeden z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych, który znacząco wpływa na owocowanie i właściwy rozwój rośliny.
Kiedy i jak zakwaszać borówkę?
Bez względu na to, czy dopiero zamierzamy posadzić borówkę amerykańską, czy chcemy polepszyć kondycję niezbyt dobrze urodzajnych krzewów, zawsze na początku powinniśmy określić odczyn gleby tzw. kwasomierzem.
Optymalne pH dla borówki wynosi 3,8-4,8, dlatego zakwaszamy roślinę wtedy, gdy wskaźniki te są niezgodne z przyjętą normą.
Istnieją różne metody zakwaszania krzewu, ale najprościej uczynić to za pomocą torfu przed posadzeniem rośliny. Na początku wykopujemy ok. 40 cm dołek w glebie, a następnie wkładamy do niego kwaśny torf połączony z przekompostowaną korą drzew iglastych w proporcji 1:1. Gdy roślina zostanie posadzona, możemy ją wyściółkować np. trocinami.
Kiedy nawozić borówki?
Nawet mimo zakwaszenia, krzew po pewnym czasie utraci kwaśne pH. Wtedy niezbędne będzie jego nawożenie. Ten zabieg zawsze trzeba przeprowadzać we właściwym terminie, bo obecność substancji pokarmowych w podłożu ma priorytetowe znaczenie w hodowli rośliny. Tylko dobrze odżywiona borówka amerykańska będzie w stanie wydać zdrowy i okazały plon w domowych warunkach. Z tego względu ziemię pod jej uprawę w sezonie trzeba nawozić: wiosną – około marca jaki krzewy przekwitną (pierwsze nawożenie), na początku czerwca (drugie nawożenie), pod koniec czerwca (końcowe wiosenne nawożenie), a także w październiku (jesienne nawożenie).
Jaki nawóz stosować pod borówkę na wiosnę?
Sposób nawożenia krzewu różni się w zależności od pory roku. Warto wiedzieć, że stosowanie zwykłej gnojówki najpewniej nie okaże się najlepszym rozwiązaniem ze względu na sporą zasadowość, która nie służy kwasolubnej roślinie.
Jeżeli liście borówki żółkną i opadają, a plony są słabe, prawdopodobnie odczyn gleby jest zbyt wysoki (przekracza 4,8-5 pH). Aby ochronić krzew borówki amerykańskiej, gnojówki roślinne za każdym razem trzeba rozcieńczać z wodą w stosunku 1:10 lub nawet 1:20, bo inaczej mogą się spalić. Jednak najmniej inwazyjnym naturalnym wspomagaczem dla borówek jest kwaśny kompost z szyszek, igliwia, kory czy trocin. Zapewnia on krzewom optymalny odczyn pH, wilgotność, próchnicę oraz zabezpiecza je przed chwastami.
Czytaj także: Wiosną zrób to z forsycją. Krzew będzie uginał się od kwiatów