forsycja
fot. Pixabay

Forsycja to popularny krzew, który wbrew pozorom jest łatwy w uprawie. Aby jednak każdego roku mogła urzekać ślicznymi, żółtymi kwiatami trzeba o nią właściwie dbać. W tym artykule dowiesz się, jak przycinać tę roślinę i co zrobić, żeby szybciej zakwitła.

Jakie wymagania ma forsycja?

Nie ma chyba piękniejszego krzewu niż forsycja. Zaczyna kwitnąć na początku wiosny – w tym czasie jest pełna żółtych kwiatków, cudownie dekorując ogród. Aby należycie się rozwijała, warto zapewnić jej kilka kluczowych warunków. Krzew ten potrzebuje:
-umiarkowanego podlewania,
-lekkich, a zarazem żyznych i w miarę wilgotnych gleb,
-stanowiska słonecznego (w półcieniu nie kwitnie dobrze), zacisznego i osłoniętego od silnych wiatrów,
-systematycznego przycinania,
-wzbogacenia ziemi związkami organicznymi.

Jak i kiedy przycinać forsycję?

Aby forsycja wspaniale wyglądała, warto ją systematycznie przycinać. Czynność tę najlepiej przeprowadzić wiosną, jak tylko krzewy przekwitną. Na początku usuń uschnięte i uszkodzone pędy. Pozbądź się także pędów, które bardzo mocno zagęszczają koronę i są zwrócone do wnętrza krzewu. Większość pędów skróć o 30%, a najdłuższe o 50%.

Forsycja szybciej rozkwitnie, ale pamiętaj o nawożeniu

Jeśli Twoja forsycja bardzo wolno kwitnie, prawdopodobnie ma niedobór pewnych substancji pokarmowych w glebie. Wskutek intensywnego wzrostu, obfitego kwitnienia i przycinania w ziemi może występować deficyt niektórych składników. Trzeba więc ciągle zasilać je poprzez nawożenie.

Jak przycinać i nawozić forsycję, aby obficie wydawała kwiaty?

Na wiosnę dookoła krzewów warto rozsypać obornik lub kompost. Forsycję wspomoże także nawóz mineralny dla kwitnących roślin ogrodowych, który warto zastosować wiosną (najlepiej 2 razy w sezonie: wiosną i na początku lata). Taka strategia na pewno przyczyni się do tego, że krzew szybciej będzie uginał się od kwiatów.

Czytaj też: Zrób to z hortensją po przymrozkach. Wiosną wystrzeli w górę i rozkwitnie jak szalona


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę