W pobliżu Doliny Królów, miejscu pochówku egipskich faraonów, odkryty został drugi sfinks, przedstawiający lwie ciało z ludzką głową. Jak poinformował brytyjski „The Independent”, doszło do tego podczas naprawy drogi Al-Kabbash, łączącej świątynie w Karnaku i Luksorze zbudowane około 1400 roku p.n.e.
Według pierwszych ustaleń, sfinks pochodzi z czasów panowania faraona Chefrena, który był synem faraona Cheopsa. „The Independent” szacuje, że powstał nawet przed 2500 rokiem p.n.e. i liczy 4000–4500 lat.
Również z inicjatywy Chefrena około 2550 roku p.n.e. powstał – najbardziej znany na świecie i będący jedną z największych atrakcji turystycznych Egiptu – Wielki Sfinks z Gizy. Ma on 73 metry długości i 20 metrów wysokości. Po odkryciu pod nim przez archeologów podziemnej sieci tunelów powstała hipoteza, że Wielki Sfinks w Gizie był w istocie wejściem do tajnego podziemnego miasta, które zostało ukryte przez faraonów.
Informując o najnowszym odkryciu, Mohamed Abel Aziz, Dyrektor Generalny Starożytności, powiedział, że sfinks przez jakiś czas nadal będzie pozostawał w gruncie. Dopiero po jego oczyszczeniu oraz usunięciu otaczającej go ziemi będzie można stwierdzić, jak posąg wygląda i dokładnie określić jego kształt i wielkość.
Z kolei minister ds. archeologii Khaled al-Anani stwierdził, że odnaleziony właśnie sfinks będzie dostępny dla turystów.