REKLAMA
ShareInfo.plPoradyPędraki zaatakowały Twój ogród? Ten nawóz za grosze szybko je wypędzi

Pędraki zaatakowały Twój ogród? Ten nawóz za grosze szybko je wypędzi

pędraki
fot. Pixabay

Ogrodnictwo to dla zwolenników ogrodu najlepsze hobby. Wypielęgnowany teren i zdrowe, dorodne rośliny naprawdę cieszą oczy. Niestety ma to także swoje słabe strony – chodzi o szkodniki roślin ogrodowych, do których należą m.in. pędraki. Podpowiemy Ci, jak się z nimi uporać.

REKLAMA

Co to są pędraki?

To larwalne chrabąszcze. Są małymi owadami, które osiągają rozmiar do maksymalnie 3 cm. Niewielkie, niepozorne, a niezwykle kłopotliwe dla ogrodników. Osobniki dorosłe składają larwy w glebie. Lubią żerować w okolicy korzeniowej rośliny. Pożywieniem młodych larw jest obumarła materia organiczna znajdująca się w próchnicy glebowej. Gdy szkodniki dorastają, zmieniają się ich preferencje – żywią się korzeniami trawy i roślin, pustosząc je – dostrzeżesz to po żółtej trawie i specyficznych nadgryzieniach. Sprawdź, jak usunąć pędraki z ogrodu.

Jak pozbyć się pędraków z ogrodu?

Aby je wypędzić, możesz posadzić w swoim ogrodzie grykę, gorczycę i cebulę, których owady nienawidzą! Skuteczny jest także zielony nawóz z gryki – obecne w nim taniny potrafią zaszkodzić pędrakom. Niezłą bronią w walce z problematycznymi owadami jest też sałata. One za nią przepadają! Gdy warzywo zwabi osobniki, a one potem zaczną je demolować – Ty będziesz mógł je błyskawicznie połapać i dać np. kurom.

Inne sposoby na pędraki

Posadź w glebie na niewielkiej głębokości kilka ziemniaków. Owady bardzo je lubią. Gdy dobiorą się do bulw, Ty będziesz mógł je zebrać. Możesz też rozłożyć w dzień czarną folię, aby zaciemnić teren. To wprowadzi w błąd osobniki, które będą myślały, że wciąż jest noc i zaczną wyskakiwać na powierzchnię. Wtedy będziesz mógł je zgarnąć lub poczekać, aż wyręczą Cię ptaki.

REKLAMA
Jak zrobić gnojówkę z wrotyczu?

Przygotuj 1 kg liści wrotyczu, potnij je, a potem zalej 10 litrami wody. Odstaw mieszankę na 2-3 tygodnie, aby zaczęła fermentować. Musisz każdego dnia ją przemieszać, aż na wierzchu powstanie piana – to będzie oznaczało, że mikstura jest już gotowa do użycia. Takim specyfikiem podlewaj grządki po rozcieńczeniu (na 1 część nawozu przeznacz 20 części wody).

Czytaj też: Rozsyp to w ogrodzie. Ślimaki i mszyce będą uciekać w popłochu

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA