ślimaki
fot. Pixabay

Szukasz skutecznego sposobu na pozbycie się szkodników z ogrodu? Zaopatrz się w artykuł dobrze znany wszystkim zwolennikom upraw. Naturalny produkt zadziała jak tarcza i wypędzi z Twojego terenu wszystkich niechcianych „lokatorów”.

Szkodniki potrafią zniszczyć wiele naszych upraw. Zazwyczaj toczymy z nimi boje za pomocą profesjonalnych środków ze sklepów ogrodniczych. Niestety tego typu preparaty to na ogół sama chemia. Na szczęście mamy do dyspozycji naturalne rozwiązania.

Ziemia okrzemkowa w walce ze szkodnikami

Ziemia okrzemkowa (inaczej diatomit lub krzemionka) to kopalina zbitych pancerzyków jednokomórkowych glonów, które sprawdzą się jako naturalna odżywka dla niemal wszystkich roślin. Diatomit jest źródłem krzemu. W ogrodnictwie „zraża” szkodniki, a niektóre z nich od razu pacyfikuje. Ma także działanie filtrujące i wiąże w sobie wodę, dlatego doskonale rozluźnia ziemię i gromadzi w niej wodę podczas suszy. Chyba lepiej być nie może. Poza tym działa błyskawicznie, a jej stosowanie nie jest żadną trudnością. Ziemię okrzemkową możesz kupić tutaj.

Stosowanie krzemionki w ogrodnictwie

Krzemionkę można kupić w formie białego lub żółtawego proszku. W ogrodzie można ją stosować już z początkiem siewu i podtrzymywać to, aż do końca wegetacji. Masz do wyboru dwie opcje: proszek rozsyp wprost na podłoże po zakończeniu siewu lub stosuj tzw. rozpylanie – w tym przypadku połącz ze sobą około 1/3 szklanki diatomitu i litr przefiltrowanej wody. Dzięki temu zabezpieczysz młode siewki przed szkodnikami, m.in. gąsienicami, ziemiórkami, mszycami, wciornastkami, przędziorkami czy ślimakami. Krzemionkę możesz kupić tutaj.

Stosując ziemię okrzemkową, powinieneś mieć na uwadze kilka rzeczy. Omijaj kwiaty, bo inaczej możesz pogorszyć ich wygląd, a po każdym deszczu znów rozsypuj diatomit na gruncie albo rozpylaj uzyskany nawóz. Natomiast zebrane potem warzywa i owoce starannie umyj.

Czytaj też: Karaluchy boją się tego jak ognia. Będziesz bezpieczny, trik jest niezawodny


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę